Gryka — sekrety dobrze znanego produktu

Gryka — sekrety dobrze znanego produktu

W dzisiejszych czasach dobre odżywianie stało się prawdziwym trendem na całym świecie. Ludzie zaczęli rozumieć wpływ diety na życie człowieka, dlatego starają się jak najbardziej chronić się przed szkodliwymi substancjami. Ponadto prawidłowe odżywianie jest również kluczem do szczupłej sylwetki, co również jest ważne we współczesnym świecie. Internet jest obecnie przepełniony stronami prezentującymi odpowiednie diety, które nie tylko sprawią, że Twoje odżywianie będzie zdrowsze, ale również pomogą pozbyć się zbędnych kilogramów.

Gryka jako integralna część diety

Łatwo zauważyć, że każda prawidłowa dieta nie wyklucza gryki z jadłospisu. Ten prosty i znany produkt ma wiele dobroczynnych właściwości. W szczególności gryka zawiera wystarczającą ilość białka i węglowodanów, mało tłuszczu i wiele minerałów, takich jak żelazo, jod, fosfor, wapń, miedź, błonnik, różne witaminy itp. Gryka, w przeciwieństwie do innych zbóż, nie posiada szczególnych przeciwwskazań, zwłaszcza jeśli spożywa się ją regularnie, ale z umiarem.

Na temat gryki i jej właściwości krąży wiele mitów. Wielu odmawia jej spożycia, ponieważ uważają, że podczas gotowania traci ona wszystkie swoje użyteczne właściwości. Inni po prostu nie lubią smaku tego zboża. Niektórzy uważają nawet, że gryka może powodować bóle głowy i jest absolutnie nieodpowiednia dla diabetyków. W rzeczywistości wszystkie te twierdzenia nie mają żadnego uzasadnienia. Udowodniono, że gryka ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, pracę żołądka i jelit, a także jest przydatna dla diabetyków, ponieważ spowalnia proces wzrostu poziomu cukru we krwi. A smak i korzystne właściwości zależą w dużej mierze od metody gotowania.

Jak sprawić, by gryka była smaczna i użyteczna?

Niewiele osób wie jak prawidłowo gotować kaszę gryczaną. Proces gotowania składa się z kilku ważnych etapów. Pierwszym z nich jest wstępne przygotowanie produktu. Przed gotowaniem kaszy należy:

  • Przesortować kaszę (pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń);
  • Kilkakrotnie dokładnie wypłukać grykę (woda powinna stać się jasna);
  • Na suchej patelni podsmażyć odrobinę kaszy gryczanej (kasza wyjdzie bardziej krucha).

Po przeprowadzeniu wszystkich wstępnych manipulacji kaszę należy opuścić do wrzącej, uprzednio osolonej wody. Zwróć uwagę na proporcje: wody powinno być dwa razy więcej. Zdejmij pianę, która pojawi się podczas gotowania. Zazwyczaj gotowanie kaszy gryczanej trwa około 15 minut. Dla smaku dodajemy odrobinę masła.

Jak zachować pożyteczne właściwości gryki?

Według ekspertów wszystkie produkty tracą swoje użyteczne właściwości po ugotowaniu i gryka nie jest wyjątkiem. Uważa się, że gryka potrzebuje około 20 minut obróbki termicznej, aby stracić niezbędne minerały i witaminy. Dlatego dietetycy radzą, aby gotować kaszę przez pięć minut, a następnie odstawić pod przykryciem na około godzinę.

Dodaj komentarz