Dom w kształcie kopuły w Polsce nie jest czymś popularnym. Ciekawy wygląd przypomina nam raczej wakacje niż polskie budownictwo, lecz z roku na rok coraz więcej osób zastanawia się nad taką zabudową.
Czym jest dom kopułowy?
Dom kopułowy to zabudowanie stawiane na planie koła, które wyróżnia się… brakiem dachu. Pierwszym sposobem budowy domu kopułowego jest wykonanie lekkiego drewnianego szkieletu formowanego w kopułę, który montuje się na miejscu docelowym jak klocki lego – jeden na drugim, po czym montuje się gwintami samogwintującymi. Do wypełnienia i izolacji drewnianego szkieletu używa się wełny mineralnej, wełny konopnej, wełny drzewnej, betonu konopnego, celulozy, perlitu czy nawet gliny i słomy.
Drugi sposób budowania kopuł polega na tworzeniu konstrukcji z cegieł, którą później się ociepla.
Trzecim sposobem jest pneumatyczna forma powietrzna – balon. Mocowany jest do fundamentów, następnie dmuchany do odpowiedniej wielkości i kształtu. W ścianie powłoki montowana jest śluza, która zapewnia dostęp powietrzu. Wykonuje się zbrojenie, następnie wtryskuje się beton i ociepla.
Domy kopułowe – wady oraz zalety
Pierwszą zaletą domu kopułowego będzie dość niski koszt budowy. Przykładowo, odchodzą koszty dachów, które w tradycyjnym budownictwie pochłaniają dość dużą część funduszy przeznaczonych na budowę. Kolejną zaletą jest fakt, że dom kopułowy zazwyczaj jest stawiany bardzo szybko. W zależności od projektu i metody budowy maksymalnie swój budynek będziemy mieć już w cztery miesiące, minimalnie – nawet w jeden dzień. Materiały, które można wykorzystać do budowy kopuł równiez są zaletą. Możemy kopułę wypełnić czym tylko chcemy – od cegieł i betonu, po glinę i słomę. Gdy zdecydujemy się na budowę domu do 35m2, nie będziemy musieli starać się o pozwolenie na budowę domu, co jeszcze przyśpieszy, i tak już szybką, realizację. Również koszty utrzymania takiego domu są niższe, kopułowy kształt pomaga w oszczędzaniu na rachunkach za energię elektryczną. Kształt takiego budynku zapewnia więcej bezpieczeństwa, jest bardziej wytrzymały na niesprzyjające warunki pogodowe jak deszcz czy silny wiatr.
Z minusów tego typu zabudowań na pewno musimy wymienić trudność do zagospodarowania przestrzeni. Kopułowy kształt potrzebuje przemyślanej aranżacji wnętrza, by jak najlepiej wykorzystać jego metraż. Drugim minusem jest to, że w Polsce, na razie, nie za wiele firm się zajmuje tego typu budynkami. Decydując się na dom kopułowy trzeba mieć świadomość że znalezienie wykonawcy będzie utrudnione.