Rodzaje dostępnych na rynku markiz okiennych

Rodzaje dostępnych na rynku markiz okiennych

Słoneczny taras to z pewnością ulubione miejsce wszystkich domowników. Podczas gorącego lata właśnie tutaj zażywamy kąpieli słonecznych. W godzinach popołudniowych zasiądziemy na tarasie, aby zjeść obiad lub napić się kawy. Oczywiście zbyt długie przebywanie na nasłonecznionej powierzchni zmęczy nawet największych miłośników opalania.

Jak ochronić się przed palącym słońcem? Najpopularniejszym, rozwiązaniem do dnia dzisiejszego pozostają markizy. Ich największą zaletą jest wysoka estetyka wykonania, dzięki czemu podniesiemy walory dekoracyjne naszego domu, a także możliwość ich chowania i rozkładania. Do napędzenia mechanizmu markiz bardzo często wykorzystywana jest automatyka somfy. Rozmiar markiz powinniśmy dobrać w zależności od naszych potrzeb. Wybrana markiza powinna przede wszystkim osłonić część tarasu najbardziej narażoną na promienie słońce. Oczywiście za pomocą markiz można zakryć cały taras, jednakże jest to rozwiązanie bardziej kosztowne i problematyczne w montażu. Aby dobrać odpowiedni rozmiar markizy powinniśmy obserwować słońce w różnych porach dniach, dzięki czemu sprawdzimy jak układa się cień na tarasie.

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje markiz: bez kastety, w półkasecie oraz w pełnej kasecie. Markiza bez kasety za sprawą najniższej ceny stanowi najbardziej przyjazne rozwiązanie dla naszego portfela. Najdroższym rozwiązaniem pozostaje markiza w pełnej obudowie. Oprócz ochrony przed palącym słońce każda markiza powinna być wykonana z materiału, który odbija promienie UV, a także zabezpiecza przed deszczem. Najlepsze modele zatrzymują nawet do 100% promieni UV oraz zatrzymują swoje kolory przez długie lata.

Uwaga, naprawa markiz nie powinna odbywać się na własną rękę. Wrażliwy mechanizm podczas naprawy możemy jeszcze bardziej uszkodzić. W razie awarii niezwłocznie powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca. Osłabiona konstrukcja może stwarzać zagrożenie dla naszych domowników. Pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy, markizę podczas silnych deszczów oraz wiatrów bezwzględnie chowamy.

Dodaj komentarz