Powoli pojawia się coraz więcej alternatyw dla tradycyjnego budownictwa z cegły i betonu. Jedną z nich są domy modułowe, pozwalające na postawienie wymarzonego domu w szybszy i łatwiejszy sposób. Budownictwo modułowe wyróżnia stosowanie gotowych, przestrzennych prefabrykatów, które zostają złożone niczym puzzle w całość we wskazanym miejscu.
Zalet budownictwa modułowego jest jednak znacznie więcej. O tym, dlaczego warto inwestować w taki rodzaj budownictwa, dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
Cechy charakterystyczne budownictwa modułowego
Domy modułowe są podobne do budynków ze Skandynawii. Nie bez powodu, ponieważ jedne z pierwszych modułowych budynków powstały właśnie w północnym regionie Europy. Inspiracją dla architektów były niepotrzebne kontenery wykorzystywane do transportu morskiego. Pomimo przepłynięcia przez nie setek tysięcy mil morskich, nadawały się do ponownego wykorzystania. Najczęściej jako garaże, niewielkie punkty usługowe lub lokale gastronomiczne. Z czasem jednak dostrzeżono zalety ponownego wykorzystywania zbytecznych kontenerów. Postanowiono wówczas, że dzięki ich przekształceniu można wykorzystać je w innych celach.
Współczesne budownictwo modułowe nastawione jest na ekologię. W tym celu wykorzystuje gotowe prefabrykaty, wytworzone ze sprawdzonych materiałów, nieszkodzących środowisku. Przestrzenne i gotowe elementy (ściany, strop, dach) powstają na linii produkcyjnej w zaledwie kilka tygodni. Podczas produkcji zostają doprowadzone niemal do ostatecznego stanu. Zgodnie z projektem https://loftowedomy.pl/ ściany zostają wygładzone i wyposażone w okna, drzwi i niezbędną instalację. Po produkcji przychodzi czas na transport i złożenie wszystkich prefabrykatów w całość. Wszystkie części konstrukcji są idealnie ze sobą dopasowane, nie trzeba zatem niczego docinać, ani dorabiać. Złożenie domu modułowego można porównać do układania przestrzennych puzzli. Etap ten, w zależności od wielkości domu, trwa od kilku dni do kilku tygodni.
Budownictwo modułowe wyróżnia szybkość budowy, ekologia i energooszczędność. Nowoczesny budowlany design jest wyznacznikiem mobilności. Stalowa i silna konstrukcja domu umożliwia wielokrotny montaż i demontaż obiektu praktycznie przez cały rok – bez względu na warunki atmosferyczne. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania możesz zabrać wymarzony dom ze sobą. Co więcej, nawet częste przenoszenie konstrukcji nie stanowi zagrożenia dla jej stabilności.
Domy modułowe, a tradycyjne budownictwo – podstawowe różnice
Tradycyjne, czyli murowane budownictwo wymaga sporej ilości czasu – nawet kilkunastu miesięcy. To dlatego, że konstrukcja wymaga zbrojeń, betonowych wylewek, murowania i wielu innych bardziej skomplikowanych procesów. W przypadku użycia betonu należy po każdym etapie jego wylania czekać na związanie. Optymalny czas wiązania betonu wynosi około miesiąca, w którego trakcie powinny panować odpowiednie warunki atmosferyczne.
Budowa domu tradycyjnego jest zatem uzależniona pory roku. Mrozy oraz intensywny deszcz mogą wpłynąć na pogorszenie stanu konstrukcji i prowadzić do pęknięć. W przypadku budownictwa modułowego problem ten zostaje zniwelowany, ponieważ konstrukcja nie wymaga betonowych wylewek itp. Z tego powodu czas budowy domu modułowego zostaje znacznie skrócony.