Domy nomadyczne – co to jest?

Domy nomadyczne – co to jest?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się tak zwane domy nomadyczne, czyli domy, które można postawić tam, gdzie ma się aktualnie ochotę. Możemy na przykład wyjechać do Chorwacji i tam postawić swój domek, mieszkać w nim sobie spokojnie i tanio w dobrych, domowych warunkach przez dłuższy czas. Główną cechą takich oto domów jest uniezależnienie ich od lokalnych dostawców wody i energii elektrycznej. Dlatego żeby zbudować taki domek, technologia musi być naprawdę posunięta i co najważniejsze, trzeba mieć do niej dostęp. Jeśli jakaś firma chce budować takie domki, sprzedać je, ale nie ma dostępu do nowoczesnych technologii, to właściwie nie ma szans, żeby wyprodukowała taki dom. W takim domu prąd bierze się z wiatraka, ale nie takiego, który jest ogromny i z którego nie ma wiele energii jeśli nie ma aktualnie huraganu, czyli przez większa cześć życia. Takie wiatraczki produkują prąd już przy minimalnym wietrzyku. Są to jednak drogie materiały, a są potrzebne do budowy takiego domu nomadycznego.

Budownictwo szkieletowe jest coraz bardziej popularne nie tylko za granicą, ale także w naszym raju zdobywa nowych fanów. Od kiedy mentalność społeczna przestała być nastawiona na budowanie prostych domów z betonu i tych ohydnych bloków, to coraz większa popularność zaczęły zdobywać właśnie domy z drewna, domy szkieletowe, takie jakie buduje się masowo w Stanach Zjednoczonych. Przyszłość jest w rękach tych firm, które potrafią budować z tanich materiałów, w sposób ekonomiczny i praktyczny. W takim domu szkieletowym mamy ścisłe instrukcje ze strony producenta – co i do czego przyczepić, jednak jest możliwy tez wkład własny w konstruowanie domu. Jednak wtedy nie możemy liczyć na żadne gwarancje ze strony producenta. Domy szkieletowe tak naprawdę nie mają problemu z wilgocią. Jeśli budynek jest zbudowany przy uwzględnieniu wszelkich standardów dotyczących wentylacji i gospodarki ciepłem, wtedy nie będzie żadnego problemu z wilgocią. Łatwo jest budując domu z drewna ominąć pewne szczegóły, przez co oczywiście łatwo o wilgoć, łatwiej niż w budynkach z cegły.

Ktoś, kto planuje budowę domu, nie może zapomnieć o budowaniu w nim tarasu. Uwzględnienie tarasu przy projekcie nie jest bardzo kłopotliwe, a czasami nawet taras doskonale uzupełnia zamysł architektoniczny konkretnej budowli. Bardzo przyjemne jest jedzenie posiłków na tarasie a także odpoczywanie na nim, dobre jest także urządzanie imprez na tarasie, bo jest nie dość że na świeżym powietrzu, to jeszcze blisko kuchni,w której można trzymać schłodzony alkohol i jedzenie jest w pobliżu ręki, a z domu można zaopatrzyć się w prąd a co za tym idzie, muzykę. Z imprezą na świeżym powietrzu właśnie pod tym względem nie jest tak łatwo. Tarasy są bardzo różne, ale wszystkie prawie muszą by c funkcjonalne jeśli są zainstalowane w domkach jednorodzinnych zwłaszcza tam gdzie są dzieci. Minęły już czasy budowania chat z tarasami tylko dla ozdoby, na których to tarasach nic się nie dzieje, a straszą tylko płytkami które nigdy nie były używane do chodzenia po nich. Niektóre tarasy są duże i zadaszone.

Dodaj komentarz