Zalety i wady pomp ciepła przy budowie domu

Chcesz zbudować dom od podstaw to od samego początku powinieneś wykonać izolację konstrukcji zewnętrznych, jeśli chcesz prawidłowo podejść do procesu ogrzewania. Nie zadowalają Cię przestarzałe systemy inżynieryjne, które zamienią Twój dom w zimną, niebezpieczną twierdzę i zainteresowałeś się tematyką nowoczesnych pomp ciepła. Zastanówmy się wspólnie, jak znaleźć nowoczesne rozwiązanie.

Jeśli jesteś dalekowzroczny i chciałbyś być mniej zależny od zmiennej polityki taryfowej rządu, pompa ciepła jest Twoim rozwiązaniem. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy, dlatego przyjrzyjmy się pompom ciepła z różnych stron.

Główne zalety pomp ciepła

Pompa ciepła obniża koszty energii elektrycznej o ponad połowę. Nie będziesz już miał bólu głowy od ilości rachunków. Płać tylko za prąd według specjalnej zielonej taryfy.

Nowoczesne pompy ciepła są w pełni zautomatyzowane. Dbasz o siebie, oszczędzasz czas – nie musisz niczego przestawiać, podrzucać, możesz przestać kontrolować. Ogrzewanie, chłodzenie i klimatyzacja są automatyczne.

Najważniejszą zaletą pomp ciepła w porównaniu z innymi metodami ogrzewania jest aspekt społeczny: pompy ciepła czerpiące energię z odnawialnych źródeł energii. Przestaniesz wysysać zasoby naszej ziemi, przestaniesz emitować szkodliwe substancje do atmosfery. Wielu może mówić o ekologii, niewielu ją uprawia. W każdym razie, oprócz oczywistych plusów, są też minusy.

Wady pomp ciepła

Najważniejszą wadą w naszych realiach jest cena. Pompy ciepła wymagają dobrej inwestycji początkowej. Wysokie wymagania dla sieci energetycznej. Musi być ono trójfazowe i o minimalnych wahaniach napięcia.

Nie będziemy rozważać wszystkich za i przeciw, ale uważamy, że pompy ciepła są przydatne zarówno w skali domowej, jak i przemysłowej. Zróbmy krótki przegląd pomp ciepła

Klasyfikacja pomp ciepła

Pompy ciepła dzielą się na powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Przyjrzymy się teraz najczęstszym z nich.

Powietrze:

  • “Powietrze-woda” przekazuje ciepło z powietrza na potrzeby ciepłej wody, ogrzewania i klimatyzacji. Jest to prawdziwy dar niebios, jeśli chcesz chłodzić duże ilości powietrza w zakładach produkcyjnych, restauracjach, salach gimnastycznych.
  • “Powietrze-powietrze” odbiera ciepło z otaczającego powietrza i przekazuje je do pomieszczenia. Pompa ciepła typu powietrze-powietrze ogrzewa i działa jak klimatyzator w trybie odwróconym.

Grunt:

  • „Woda-woda” pobiera ciepło z wód gruntowych i przekazuje je do domu.
  • Energia geotermalna wykorzystuje ciepło podłoża. Freon w pompie ciepła odbiera ciepło ziemi i przekazuje je do domu.

Instalując powietrzną pompę ciepła, należy zapewnić system dystrybucji ciepła/chłodu. Najbardziej opłacalną opcją są klimakonwektory i ogrzewanie podłogowe. Sprzęt ten umożliwia korzystanie z trybu grzania niskotemperaturowego.

Dodaj komentarz