Działka przy domu. Czy warto zakładać kostkę chodnikową?

Działka przy domu. Czy warto zakładać kostkę chodnikową?

Działka na której stoi nasz dom, to kawałek naszego miejsca na ziemi. To tam spędzamy wiele czasu, mieszkamy, bawimy się, spędzamy czas. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że chcemy dbać o dom i otoczenie wokół niego. Nie bez znaczenia jest między innymi rodzaj podłoża wokół domu. Można oczywiście mieć trawniki czy inne podłoże, często jednak bardzo fajnym rozwiązaniem jest po prostu kostka. Szczególnie na wjeździe oraz w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Ładna kostka to bardzo praktyczne rozwiązanie. Z wielu powodów warte zastosowania.

Praktyczne rozwiązanie

Kostka wokół domu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki niej otoczenie domu wygląda dobrze. Utrzymanie czystości na kostce też jest bardzo łatwe. Wystarczy kostkę zamiatać, od czasu do czasu umyć myjką wysokociśnieniową i można mieć pewność, że otoczenie domu wygląda po prostu dobrze. To o wiele prostsze prace niż koszenie trawnika czy inne trudniejsze prace, związane z innymi podłożami wokół domu.

Niewątpliwym plusem kostki jest tez coś, czego wiele osób nie analizuje. Kostka chodnikowa ułatwia utrzymanie czystości we wnętrzu domu. Warto wiedzieć, że większość zanieczyszczeń na podłodze naszego domu pochodzi z zewnątrz. To własnie stamtąd wnosimy piasek, błoto czy inne zanieczyszczenia. Co ważne – wnosimy nie tylko my, ale i nasze dzieci. Wnoszą także zwierzęta. Każdy, kto mieszka w domu, wokół którego nie ma kostki doskonale wie, że w okresie deszczowym – jesiennym czy też zimowym – w domu brudzi się o wiele szybciej. Sa dni, w których w zasadzie trzeba byłoby sprzątać na okrągło a i to nie dawałoby pewności, że w domu będzie czysto. Oczywiście można zasugerować domownikom czy nawet gościom, by w korytarzu zdejmowali buty, jednak nie zawsze taka sugestia jest mile widziana. Co więcej, częste zdejmowanie i zakładanie butów utrudnia codzienne zamieszkiwanie w domu. Domownicy, którzy musza wychodzić z domu nawet kilkanaście razy dziennie, bez wątpienia szybko będą mieli dosyć ciągłego zdejmowania i zakładania butów. Jakimś wyjściem z sytuacji jest wsuwane obuwie, w którym można wyjść z domu na teren działki, po czym po powrocie szybko je zsunąć, jednak nie rozwiązuje to problemu. W takim obuwiu można bowiem tylko wyjść na teren działki. Trudno zaś pojechać do sklepu, pracy czy wyjść w przestrzeń publiczną. Kostka wokół domu to czystsze podłogi w jego wnętrzu. Warto jednak mieć świadomość, że zakładanie kostki wokół domu ma swoje plusy i minusy. Minusem jest choćby utrudniony odpływ wody z terenu nieruchomości.

Odpływ wody z terenu działki

Owszem, zakładając kostkę można założyć systemy odprowadzające wodę, samą kostkę zaś zakładać tak, by w naturalny sposób ułatwić odpływ wody, jednak przy dużych opadach deszczu czy śniegu, to wszystko może okazać się niewystarczające. Woda gromadząca się w nietypowych miejscach czy spływająca do niżej położonych części domu czy garażu, może okazać się dużym kłopotem. Nie można też zapominać o wodzie z dachu, spływającej rynnami. Jeśli wystąpią silne opady deszczu, a kostka nie będzie ułożona tak, by zapewnić dobry spływ wody, można mieć pewność, że przy rynnach będą powstawać się kałuże. To nie tylko kwestia estetyki. Zbyt duża wilgotność w takich miejscach, może mieć bardzo negatywny wpływ na stan kostki, a nawet na ściany domu. Zwiększa bowiem ryzyko wnikania w nie wilgoci.

Zakładanie kostki

Zakładanie kostki w teorii nie jest zadaniem trudnym. W zasadzie może sobie z tym poradzić każdy, jednak bardzo łatwo popełnić błędy. Już nieodpowiednia – zbyt cienka – kostka, może okazać się poważnym problemem. Pod wpływem bardzo dużego ciężaru – na przykład przejeżdżającego po niej samochodu – może zacząć pękać. Nie bez znaczenia jest także prawidłowe wykonanie podłoża pod kostką. Zbyt miękkie i nieutwardzone doprowadzi do jednego Pod wpływem ciężaru, a nawet opadów czy korzeni drzew powierzchnia, kostka może zacząć się podnosić lub opadać. Pofalowana powierzchnia, na której jest kostka chodnikowa bez wątpienia zaś nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Pomimo tego, że kładzenie kostki nie jest pracą trudną, rozsądnie jest zlecić ją fachowcom. Dobra firma brukarska wykona takie zlecenie szybko i profesjonalnie i nie będzie to się wiązać z bardzo dużymi kosztami.

Podsumowując

Kostka w okolicy domu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki niej utrzymanie czystości wokół domu jest proste. Sama kostka może stanowić dodatkową ozdobę otoczenia. Warto jednak przywiązać spora uwagę do tego, by była to kostka odpowiednia i dobrze założona i nie zapominać, że ciężkie pojazdy mogą doprowadzić do zniszczenia zbyt słabej kostki i konieczności układania jej jeszcze raz. Zawsze więc należy dostosowywać kostkę do obciążeń, które będzie musiała przenosić.

Dodaj komentarz