Farby odpowiednie do mebli zewnętrzych

W ogródkach, na balkonach i w mieszkaniach lubimy otaczać się meblami i przedmiotami zrobionymi z drewna. Nadają one charakteru pomieszczeniom, a ogródki i tarasy wyglądają piękniej. Ostatnio dużą popularnością cieszą się meble wykonywane własnoręcznie ze starych palet lub pni drzew. Drewno ma niepowtarzalna strukturę i wygląd, ale żeby służyło nam przez wiele lat, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Służą do tego bejce, lakiery i lakierobejce. Ale drewno można również pomalować przystosowanymi do tego farbami.

Jakie są typy farb do drewna?

W sprzedaży znajdują się trzy rodzaje farb do drewna: akrylowe, alkilowe (inaczej ftalowe) oraz kredowe.

Farby akrylowe są bardzo funkcjonalne, wodorozcieńczalne, nie mają drażniącego zapachu. Ich spoiwem są akryl, winyl lub lateks, dlatego dobrze pokrywają powierzchnię malowaną. Są to farby do drewna, które wysychają po ok. 4-6 godzinach, jednak nie mają bardzo dużej trwałości (często pojawiają się odpryski). W ofercie są farby matowe, półmatowe i satynowe, w bardzo dużej ilości gotowych kolorów.

Podstawą farb alkilowych jest olej lniany, a spoiwem żywica alkilowa lub ftalowa. Farba ta jest trwała i odporna na czynniki atmosferyczne i dlatego najczęściej używa się jej na zewnątrz. Niestety jej mankamentem jest długi czas wysychania (nawet do 12 godzin) i nieprzyjemny zapach utrzymujący się do kilkunastu dni. Powstała po pomalowaniu warstwa jest gładka i ma lekki połysk. Rozpuszczalnikiem tych farb jest benzyna lakowa.

Farby kredowe są wodorozpuszczalne, o bardzo szybkim czasie wysychania (już po 30 minutach można nakładać kolejne warstwy). Jednak mają one bardzo małą trwałość, szybko bowiem ulegają ścieraniu, pojawiają się plamy. Po pomalowaniu dają głęboko matowy efekt. Można je stosować  do malowania mebli postarzanych oraz w stylu shabby chic (efekt wytarcia).

Farby na zewnątrz czy wewnętrzne?

Farby do drewna trzeba wybrać w zależności od tego, gdzie chcemy ich użyć. Ponadto należy przypomnieć, że drewna narażone na oddziaływanie słońca, deszczu i mrozu powinny być najpierw odpowiednio zaimpregnowane. Do malowania kryjącego na zewnątrz najlepiej zastosować farby głęboko wnikające w strukturę drewna, czy zmniejszające jego nasiąkanie wodą. Najlepsze zastosowanie mają tutaj farby alkilowe. Ponadto można użyć również odpowiednio do tego przystosowanych farb akrylowych.

Malując meble lub inne elementy drewniane we wnętrzach, należy pamiętać, że drewno pracuje(zmienia swoją objętość). Dlatego należy wybrać farby, które po pomalowaniu tworzą elastyczna powierzchnię. Dobrze sprawdzą się farby pozwalające na zachowanie naturalnej struktury drewna. Warto sięgnąć więc po farby akrylowe lub kredowe.

Drewno wykorzystujemy do różnych elementów wykończenia i wyposażenia  domu (mebli, podłóg). Jego różne funkcje wymagają zastosowania różnych materiałów zabezpieczających i dekorujących. Inne wykorzystamy do pomalowania szafek kuchennych, inne do pergoli w ogrodzie, a jeszcze innego podłóg. Na rynku znajdują się oferty kilkunastu wiodących producentów farb,  dlatego należy zapoznać się z właściwościami poszczególnych farb do drewna, aby oprócz koloru wybrać produkt odpowiedni dla naszych potrzeb.

Dodaj komentarz