Inwestowanie w nieruchomości zawsze było opłacalne i dalej takie pozostanie – straty na nieruchomościach są właściwie niemożliwe! Mamy różne rodzaje nieruchomości, niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, można przewidzieć dużą stopę zwrotu ulokowanych finansów. Inwestowanie w nieruchomości to źródło stałego dochodu przede wszystkim dla cierpliwych – kapital ukokowany w nieruchomościach zacznie się zwracać dopiero po jakimś czasie: jest to transakcja długoterminowa. Choć niektórzy twierdzą, że inwestycja w nieruchomości przestała być tak opłacalna, w dalszym ciągu jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów ulokowania swoich pieniędzy.
Ryzykowna jest natomiast inwestycja w nieruchomości na rynku walutowym. Aktualnie trudno przewidzieć wartość pieniądza. Analitycy szacują, że najbardziej opłaca się kupować we frankach szwajcarskich. Jednak nie ma pewności co do przyszłej ceny tej waluty. Ten rodzaj inwestycji to zdecydowanie inwestycja dla lubiących ryzyko! Jej drugą zaletą jest łatwy dostęp do źródła finansowania. Nie trzeba posiadać całej sumy na zakup gruntu lub budynku. Obecnie oferty krajowych banków oferują atrakcyjne kredyty na zakup nieruchomości. W pozyskaniu kredytu hipotecznego mogą pomóc deweloperzy, u których kupujemy posiadłość. Można udać się też do biura nieruchomości, gdzie poza ofertami kupna i sprzedaży, można także załatwić ubezpieczenie lub kredyt. Pracownikom tego przedsiębiorstwa można również zlecić zarządzanie nieruchomościami.
Kolejnym atutem kupna domu lub mieszkania jest możliwość zarabiania z tytułu użytkowania, na przykład z dzierżawy lub najmu. Jest to szczególnie opłacalne w momencie dekoniunktury. Rynek nieruchomości wychodzi do potencjalnych klientów z różnymi możliwościami czerpania zysków. Cały czas jest popyt na domy i mieszkania. Niezależnie od tego czy jest to rynek wtórny (mamy z nim do czynienia, gdy przedsiębiorca odsprzedaje papiery wartościowe lub posiadłości, kupione na rynku pierwotnym) czy rynek pierwotny (obejmuje nowo wybudowane mieszkania i domy, które wcześniej nie były przez nikogo zamieszkiwane), inwestując w nieruchomości nie trzeba się obawiać braku chętnych na zakup lub wynajem.