Roleta rolecie nierówna, czyli czym osłonić okna.

Roleta rolecie nierówna, czyli czym osłonić okna.

Rolety to w ostatnich latach najpopularniejszy sposób na zapewnienie prywatności w mieszkaniu. Pełnią też wiele innych funkcji, chociażby stanowią barierę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Proponowane są w wielu wariantach kolorystycznych. Wiedziałeś jak dużo rodzajów rolet jest obecnie na rynku? Sprawdźmy to.

Rolety klasyczne – najpopularniejszy wariant

Rolety te posiadają bardzo prostą konstrukcję, zazwyczaj montowaną do ściany lub sufitu. Ich niewątpliwymi zaletami są trwałość oraz duże rozmiary, pozwalające na zasłonięcie większych powierzchni. Główną wadą jest konieczność zatrudnienia specjalisty, zajmującego się montażem. Chyba że pan domu jest złotą rączką – konstrukcja jest stosunkowo nieskomplikowana, acz wymagająca nieco fachowej wiedzy. Ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Jeśli jednak chcesz podjąć się samodzielnego montażu rolet, najłatwiej będzie to zrobić, wybierając rolety montowane na ramie okiennej. Mają one na celu zasłonięcie szyb okiennych, więc nawet gdy uchylimy okno, roleta wciąż spełnia swoją funkcję.

Mini rolety z żyłką na ramę okna

Różnią się od rolet klasycznych tym, że zbudowane są z mniejszych komponentów, przez co wyglądają nieco bardziej estetycznie. Montaż jest bezinwazyjny – umieszczamy je na ramie okiennej przy pomocy specjalnie przystosowanych do tego celu haczyków. Wyposażone są w żyłkę prowadząca. A co z oknami, które mają wbudowany wywietrznik? Na to też jest rada – sprzedawcy mają w ofercie specjalne przedłużki, umożliwiające montaż. Cena takich rolet jest bardzo atrakcyjna, a gdy design nam się znudzi, zdemontujemy je w kilka minut. Podobnie wyglądają rolety w kasecie (aluminiowej bądź PCV) z prowadnicami. Jedynie nieliczne systemy są montowane do ściany. Rolety w kasecie można przykręcić lub przykleić. Zapewniają małe prześwity i efektowny wygląd.

Rolety plisowane

Coraz większa popularnością cieszą się plisy. To, co je wyróżnia to fakt, że można przystosować je do osłanianej partii okna. Wybrednego klienta ucieszy fakt, że na rynku jest wiele różnych wariantów tkanin i profili plis. Stosowane są najczęściej do zasłaniania nietypowych okien, np. w ciasnych wnękach okiennych (w przypadku innych rolet otwieranie na oścież mogłoby być utrudnione). Funkcjonalność plis jest więc nieprzeciętna.

Rolety rzymskie – genialny pomysł na aranżację wnętrza

Wbrew obiegowej opinii, rzymskie rolety są łatwe w montażu. Marzy Ci się nietypowo urządzone mieszkanie?  Masz do wyboru setki tkanin, więc dopasujesz je do każdego wnętrza! Najczęściej montuje się je do sufitu czy ściany, więc chronią całe okna lub wnęki okienne. Niepodważalnym atutem jest bardzo duża siła klimatotwórcza. Chcesz zmienić aranż mieszkania? Nic trudnego! Wystarczy, że zmienisz tkaninę i w jednej chwili odmienisz klimat pomieszczenia. Pranie takich rolet jest bardzo proste, dużo łatwiejsze od tych, wymienionych powyżej. Wystarczy, że wrzucisz je do pralki na 30 °.

Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki. W zależności od rodzaju pomieszczenia, indywidualnych preferencji oraz posiadanych środków finansowych, możesz dopasować takie rolety, o jakich marzysz. I skutecznie ochronisz swoją prywatność przed czujnym wzrokiem sąsiada.

Dodaj komentarz