Izolacja pozioma starego domu na czym polega?

Izolacja pozioma starego domu na czym polega?

Wbrew temu, co może wydawać się osobom niezaznajomionym z tematem, izolacja fundamentów w starym domu pozioma jak i pionowa – nie jest zadaniem tak łatwym jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Konieczne jest w jego przypadku wykorzystanie metod jak również zastosowanie materiałów zgoła odmiennych niż ma to miejsce w przypadku rewitalizacji obiektów wznoszonych w oparciu o zasady tak zwanego „nowego budownictwa”. W ramach dzisiejszego artykułu sprawdzimy, na czym polegać powinno prawidłowe i zgodne z praktykami stosowanymi w branży remontowej zaizolowanie poziome wiekowego budynku.

W przypadku rzeczonej formy zabezpieczenia budowli przed dalszym niszczeniem, niezwykle istotna jest jego ochrona przed tak zwanym podciąganiem kapilarnym. W budynkach kilkunastu- lub nawet kilkusetletnich dokonuje się tego metodą wykonywania nawiertów w określonych punktach ścian, które to następnie wypełniane są specjalistycznym płynem izolacyjnym. Wstrzykiwanie substancji możliwe jest poprzez wykorzystanie tak zwanej metody grawitacyjnej lub niskociśnieniowej, jednakże w sytuacji, gdy mury budowli są w znacznym stopniu zawilgocone, co też negatywnie odbija się na ich ogólnej prezencji jak i na integralności strukturalnej, wysoce zalecane jest wykorzystanie izolacji poziomej metodą wysokociśnieniową bazującą na wykorzystaniu profesjonalnych pomp, dzięki którym całość procesu może zostać przeprowadzona szybko, sprawnie, a – co równie istotne – także w sposób w pełni bezpieczny.

Metoda bazująca na nawiertach pozwala skutecznie usuwać wilgoć tak z fasady jak i ze ścian wewnętrznych obiektów, co z kolei daje możliwość ich pełnego osuszenia. Otwiera to drogę ku kolejnym etapom prac renowacyjnych jak i wykończeniowych, takich jak na przykład malowanie, odrestaurowywanie elementów dekoracyjnych, czy w końcu instalowanie nowoczesnych systemów zabezpieczających przed powrotem problemu podciągania kapilarnego, szczególnie jeżeli budowla znajduje się na terenie, który można określić jako podmokły lub mający tendencje do podmakania.

Aby jednak przeprowadzane działania przyniosły spodziewany, wymierny efekt, izolację poziomą warto także połączyć z jej odpowiednikiem pionowym, który to zorientowany jest na zabezpieczenie przed podmakaniem fundamentów budynku mającego już kilkanaście lub kilkaset lat, co w rezultacie mogłoby doprowadzić do obniżenia jego stabilności i ostatecznie zawalenia się. Jeżeli wszystkie prace przeprowadzone zostaną przez ekspertów zgodnie z prawidłami sztuki renowatorskiej, można mieć przekonanie graniczące niemalże z pewnością, iż dany obiekt służyć będzie bez najmniejszych choćby problemów swoim użytkownikom przez wiele kolejnych lat, natomiast usunięte problemy z podmakaniem i odnowione ściany z pewnością nadadzą mu nowego, eleganckiego wyglądu. Aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości, warto dom taki odpowiednio docieplić i uszczelnić, szczególnie biorąc pod uwagę typowe dla naszego klimatu wilgotne jesienie i wiosny a także srogie zimy, które to mogą nie pozostać obojętne dla zawilgoconych, podatnych na pękanie i podsadzanie elementów konstrukcyjnych starego budynku.

1 Comment

Dodaj komentarz