Jak poradzić sobie z aranżacją małej kuchni?

Jak poradzić sobie z aranżacją małej kuchni?

Mała kuchnia jest utrapieniem każdej osoby, która lubi gotować. Nie oznacza to, że trzeba męczyć się podczas przyrządzania każdego posiłku. Wystarczy tylko odpowiednia aranżacja jej wnętrza, by można było czuć się w niej swobodnie. Stanowi to nie lada wyzwanie dla osoby, która zabierze się za zmiany.

Urządzanie kuchni rozpoczyna się od wyboru mebli, które można zakupić gotowe w sklepie meblowym, lub zlecić ich wykonanie na wymiar stolarzowi. Następnie przychodzi pora na barwy ścian. Za pomocą kolorów można kształtować wizualnie wnętrze kuchni. Należy stosować jasne kolory, dotyczy to zarówno pomalowania ścian, jak i podłóg czy mebli. Pomoże to przynajmniej w optycznym powiększeniu kuchni. Będzie ona sprawiała wrażenie większej i bardziej przestrzennej niż jest w rzeczywistości. Jeśli przesadzi się z jasnymi barwami, zawsze można użyć kilku dodatków o mocniejszych akcentach kolorystycznych.

Także odbijające światło powierzchnie korzystnie wpływają na wnętrze. Może to być błyszczący blat lub szklane drzwiczki od szafek kuchennych. Fronty szafek wykonane ze szkła sprawią, że meble będą wydawały się lekkie. Nieważne czy będzie to szkło białe, przezroczyste lub witrażowe. Wszystko zależy od stylu, w jakim przeprowadza się urządzanie. Dodatkową atrakcją wykorzystania szkła będzie możliwość podświetlenia szafek od ich wnętrza. Jeśli kuchnia nie jest wystarczająco szeroka, nie warto umieszczać szafek po obu stronach. Utrudni to tylko poruszanie i korzystanie z urządzeń. Nie warto również na siłę upierać się przy szafkach wiszących, mogą one za bardzo przytłaczać wnętrze. Tak samo jak zabudowa kuchni od podłogi do sufitu. Zamiast tego lepiej użyć wiszących półek, które sprawiają wrażenie lekkości. Ułatwi to także dostęp do rzeczy, które będą tam stały.

Niewielka powierzchnia, którą zajmuje kuchnia sprawia, że brakuje miejsca na większe garnki, pokrywki i innego rodzaju narzędzia wykorzystywane na co dzień. Największe i najrzadziej używane można schować poza kuchnią, zwolni to trochę miejsca. W małej kuchni trudno znaleźć miejsce na stół i krzesła, dlatego konsumpcja często musi odbywać się w innym miejscu mieszkania. Jeżeli istnieje taka możliwość, nie należy na siłę wstawiać stołu, przy którym będzie się spożywać posiłki.

Jeśli nie wykorzystuje się całej wewnętrznej powierzchni lodówki, może czas pomyśleć o jej zamianie na mniejszą. Również zmywarka wcale nie musi być duża, lepiej po prostu częściej myć w niej naczynia. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele zamienników, praktycznie każdy sklep ze sprzętem AGD oferuje sprzęty gospodarstwa domowego w wersji pomniejszonej. 

Aranżacja niewielkiej kuchni może przynieść wiele satysfakcji, zwłaszcza jeśli efekt końcowy będzie zgodny z wyobrażeniem. Taka kuchnia stanie się wówczas przyjaznym miejscem, w którym miło będzie przebywać.

Dodaj komentarz