Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Kiedy została podjęta decyzja o sprzedaży mieszkania, należy zająć się przygotowaniem lokalu dla potencjalnych klientów i utworzeniem odpowiedniej reklamy. Dobra promocja w połączeniu z atrakcyjnym wnętrzem przyspieszą proces sprzedaży. To szczególnie ważne, jeśli właścicielowi nieruchomości zależy na czasie.

Home staging

Każdy, kto chce sprzedać mieszkanie dąży do uzyskania najwyższej ceny transakcyjnej. Ostatnimi czasy modnym pojęciem na rynku dóbr nieruchomych jest home staging, czyli przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Zakłada on uatrakcyjnienie wnętrza w celu wzbudzenia większego zainteresowania wśród kupujących. Nie trzeba jednak zatrudniać profesjonalistów – podstawowe zmiany i drobne naprawy można wykonać samodzielnie. Nikt nie zamierza bowiem inwestować dużych pieniędzy w nieruchomość, która lada moment będzie miała nowego właściciela. Przygotowania należy zacząć od gruntownego posprzątania lokalu. Jeśli konieczne – trzeba pozbyć się mebli, które zagracają lokum, a także schować rodzinne pamiątki i dziecięce zabawki. Kupujący z pewnością docenią przestrzeń, a dzięki pozbyciu się osobistych rzeczy, będą czuli się komfortowo. Warto też odmalować ściany na neutralny kolor. Krzykliwe barwy mogą przytłaczać wnętrze i narzucać styl, w którym może nie odnaleźć się potencjalny kupujący. Przygotowując mieszkanie na sprzedaż należy pamiętać o dokręceniu zawiasów, regeneracji cieknącego kranu, wymianie żarówek i gniazdek oraz o innych drobnych naprawach, które finalnie zwiększą atrakcyjność mieszkania. Dobrym zabiegiem będzie również zakup nowych poduszek dekoracyjnych, kwiatów doniczkowych czy ustawienie misy ze świeżymi owocami. Dzięki niewielkim nakładom finansowym cena ofertowa wzrośnie.

Dobra reklama

Mieszkanie na sprzedaż trzeba wypromować. W dobie cyfryzacji najlepszym sposobem jest umieszczenie ogłoszenia w internecie. Jest mnóstwo portali prezentujących nieruchomości na sprzedaż. Można skorzystać z formy podstawowej lub dodatkowo zainwestować w promowanie oferty. Bez względu na wybraną opcję, najważniejsza jest konstrukcja ogłoszenia. Warto pisać krótkimi, zrozumiałymi zdaniami. Zamiast tworzyć jeden długi tekst, lepiej podzielić go na akapity, a co istotniejsze – wypunktować. Ważne jest, aby opis nieruchomości był zgodny z prawdą, ale… opłaca się opisywać wady w formie zalet. Jak to zrobić? Jeśli lokum znajduje się na obrzeżach, atutem będzie cisza i spokój. Gdy przed blokiem przebiega ruchliwa droga, można to ująć jako synonim dobrej komunikacji i szybkiego dojazdu do centrum.

Aby zachęcić kupca do zapoznania się z ofertą danej nieruchomości, ogłoszenie trzeba opatrzeć zdjęciem dobrej jakości. Ujęcia mieszkania najlepiej wykonywać przy świetle dziennym i nie stosować filtrów.

Ceną mieszkania

Cenę ofertową ustala się w oparciu o ceny lokali o zbliżonych parametrach, które są prezentowane na lokalnym rynku. Zazwyczaj jest ona zawyżona, ponieważ uwzględnia kilkuprocentowe negocjacje z kupującym. Można także wystawić nieruchomość za dużo niższą kwotę niż konkurencja. Wówczas zakłada się, że będzie więcej osób zainteresowanych kupnem, a to z kolei przełoży się na podbijanie ceny. Kiedy nie jesteśmy w stanie samodzielnie wypromować oferty lub nie dysponujemy czasem, aby prezentować lokal i na bieżąco odbierać telefony od klientów, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy biura nieruchomości (w tym przypadku trzeba liczyć się z prowizją dla pośrednika). Jest jednak spora szansa, że lokum szybko znajdzie nowego nabywcę. Specjaliści ds. nieruchomości często posiadają własną bazę klientów.

Jeżeli obie metody wyceny zawiodły, a biuro obrotu nieruchomościami nie sfinalizowało transakcji i właściciel wciąż zastanawia się jak szybko sprzedać mieszkanie, może skorzystać ze skupu nieruchomości. Wybierając takie rozwiązanie godzi się na niższą od rynkowej cenę transakcyjną, ale pieniądze otrzymuje od razu – bez dodatkowych prezentacji nieruchomości, prowizji dla pośredników i poświęcania mnóstwa własnego czasu, który ciężko wycenić.

A więc… jak szybko sprzedać mieszkanie?

Jeśli posiadaczowi mieszkania zależy na czasie, zaleca się odświeżenie lokum i zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży wraz z zaniżoną ceną. Wówczas wzrosną szanse na szybką sprzedaż. Gdy posesor znajduje się już w podbramkowej sytuacji i pieniądze potrzebne są natychmiast, warto zwrócić się do skupu nieruchomości.

Dodaj komentarz