klimatyzacja do domu – czy można zainstalować samemu?

klimatyzacja do domu – czy można zainstalować samemu?

KLIMATYZACJA DO DOMU – CZY MOŻNA ZAINSTALOWAĆ SAMEMU?

Najlepiej, żeby instalacja klimatyzacji została wykonana przez doświadczonego fachowca. Niemniej jednak czy możesz samodzielnie zainstalować klimatyzator? Nawet jeśli czujesz się komfortowo podczas pracy z klimatyzacją i urządzeniami elektrycznymi, nie jest to wykonalne samodzielnie. W rzeczywistości w wielu miejscach prawo nawet ci na to nie pozwala, chyba że jesteś licencjonowanym instalatorem. Jednak proste klimatyzatory okienne mogą być łatwo zainstalowane przez majsterkowicza.

KTO MOŻE ZAINSTALOWAĆ KLIMATYZATORY?

Jeśli myślisz o zamontowaniu klimatyzacji, ważne jest, abyś zapoznał się z prawem: urządzenia zawierające gazy fluorowane mogą być instalowane tylko przez profesjonalistę posiadającego certyfikat na obsługę tego typu gazów i pracującego w autoryzowanej firmie instalacyjnej.

Zatwierdzenie instalatora jest niezbędne, ponieważ po pierwsze ma to na celu uniknięcie, w miarę możliwości, narażenia użytkownika na fakt zawarcia umowy z firmą niespełniającą tych warunków, a tym samym uniemożliwienie mu posiadania niezbędnej i obowiązkowej dokumentacji technicznej, aby móc zalegalizować instalację. Co więcej, praca z osobami bez zgody jest niebezpieczna, ponieważ mogą wystąpić problemy przy wynajmie zasilacza, pokonaniu obowiązkowego przeglądu technicznego, kwalifikowaniu się do rządowej pomocy przy remoncie obiektów, a nawet może wystąpić przy ubezpieczeniu w razie wypadku.

ASPEKTY , KTÓRE NALEŻY WZIĄŚĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE INSTALATORA

  • jest uprawnionym instalatorem, certyfikowanym i wykwalifikowanym
  • posiadającym doświadczenie
  • posiadającym dobre referencje
  • przestrzegającym prawa, czyli na bieżąco z obowiązkami podatkowymi
  • posiadającym odpowiednie ubezpieczenie

CO MUSI ZATWIERDZIĆ INSTALATOR?

Najczęstszym sposobem jest uzyskanie Certyfikatu Profesjonalizmu. Jest to oficjalna akredytacja, która poświadcza, że osoba będąca jej właścicielem posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania określonej działalności zawodowej, czyli posiada kwalifikacje. Możesz to zrobić na dwa sposoby: Pierwszą z metod jest szkolenie, poprzez zaliczenie wszystkich modułów szkoleniowych związanych z odpowiednim świadectwem zawodowym lub prowadzenie programów szkoleniowych na przemian z zatrudnieniem, z treścią świadectw zawodowych. Drugą opcją natomiast jest doświadczenie zawodowe i szkolenia pozaformalne, poprzez procedury oceny i akredytacji umiejętności zawodowych zdobytych poprzez wcześniejsze doświadczenie.

Dodaj komentarz