Kosz budowy domu w 2022 roku – kiedy spodziewać się spadku cen?

Budowa własnego domu to marzenie wielu Polaków. W ostatnich latach rynek przeżywa prawdziwy boom budowlany, a nowe inwestycje pojawiają się w każdym mieście. Początek 2022 roku przyniósł spore podwyżki kosztów materiałów i usług. Inwestorzy zastanawiają się czy – i kiedy – można spodziewać się spadku cen. Sprawdź gdzie szukać oszczędności podczas budowy i jak budować, aby zmieścić się w oszacowanym budżecie.

Kosz budowy w 2022 roku

Kosz budowy rośnie z roku na rok. Wpływ na to mają podwyżki w sektorze usług i wyższy koszt robocizny, ale także rosnące ceny surowców. 2022 rok przyniósł ogromny wzrost cen stali, drewna oraz styropianu. Niepewna sytuacja na rynku geopolitycznym sprawiła, że pojawił się problem z dostępnością cementu, co przełożyło się na wzrost cen betonu i zapraw cementowych.

Koszt budowy domu do stanu deweloperskiego, w zależności od regionu inwestycji, waha się obecnie od 3000 zł do nawet 10 000 zł w przypadku najbardziej prestiżowych dzielnic i osiedli, za m2 powierzchni.. Do tego doliczyć należy koszty wykończenia, które zależą od oczekiwanego standardu. Minimalny koszt prac wykończeniowych rozpoczyna się od 1200 zł za każdy m2.

System gospodarczy czy budowa system zleconym?

Na początku budowy inwestor staje przed decyzją sposobu budowania. Może budować systemem gospodarczym, prowadząc budowę samodzielnie, organizując materiały, umawiając poszczególnych fachowców, a nawet częściowo wykonując niektóre prace budowlane. Alternatywą jest budowa domu przez dewelopera, który poprowadzi samodzielnie całą inwestycję i przekaże nam gotowy do odbioru budynek. Takie możliwości znajdziemy praktycznie w każdym dużym mieście. Deweloper Warszawa oferuje budowę domu w stolicy oraz atrakcyjnych okolicach miasta.

Budowa systemem gospodarczym wydaje się nieco tańszym rozwiązaniem, jednak wymaga ogromnego zaangażowania od inwestora i specjalistycznej wiedzy. Należy doskonale orientować się na rynku materiałów budowlanych, samodzielnie zamawiać poszczególne artykuły oraz negocjować ceny. Najczęściej prywatny inwestor nie jest w stanie uzyskać tak atrakcyjnych cen, jak doświadczony deweloper, który prowadzi kilka dużych inwestycji łącznie. Dodatkowo należy przygotować się na możliwe braki materiałów na składach budowlanych, co jest coraz popularniejsze w okresie niepewnych czasach na rynkach budowlanych.

Kiedy będzie taniej?

Inwestorzy z pewnością patrzą w przyszłość i oczekują spadku cen. Należy sobie jednak uświadomić, że ceny na rynkach budowlanych prawdopodobnie znacząco już nie spadną. W najbliższym czasie może czekać je jedynie powolna stabilizacja. Wzrost cen usług, wynagrodzeń a także surowców i materiałów, który miał miejsce w ostatnich latach sprawia, że ceny budowy mogą jedynie iść do góry.

Co to oznacza dla inwestorów? Nie ma sensu odkładać decyzji o budowie domu na kolejne lata, a także oczekiwać znaczących promocji. Im dłużej przesuwamy budowę lub poszczególne etapy, tym bardziej nasze środki finansowe tracą na wartości. W dobie szalejącej inflacji warto zdecydować się na szybki proces budowy domu lub zakup domu w stanie deweloperskim, aby ograniczyć utratę wartości zgromadzonych środków i dalszych podwyżek budowlanych.

Dodaj komentarz