Od czego zależy wybór klimatyzacji do domu?

Klimatyzacja w mieszkaniu przeznaczona jest dla osób źle znoszących wysokie letnie temperatury. Przed instalacją urządzenia w domu, należy rozważyć kilka aspektów. Przede wszystkim należy określić budżet jakim będziemy dysponować. Wybierając model do swojego mieszkania, musimy uwzględnić
Kubaturę pomieszczania.
Liczbę wielkość i usytuowanie okien.
Liczbę drzwi
Średnią liczbę osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Najtańszym rozwiązaniem jest kupno klimatyzatora kompaktowego.  Urządzenia tego typu często, poza funkcją chłodzenia, mają możliwość ogrzewania oraz osuszania powietrza. Mamy do wyboru kompakty stacjonarne oraz mobilne. Montaż kompaktu stacjonarnego wymaga przystosowania okna i parapetu do jego zamocowania, lub wykonania dużego otworu w ścianie, w którym zamontujemy urządzenie. Znacznie prostszym w montażu jest mobilny klimatyzator kompaktowy. Nie wymaga on praktycznie żadnych przeróbek w naszym mieszkaniu.  Odprowadzenie ogrzanego powietrza odbywa się przez okno lub otwór wentylacyjny za pośrednictwem rury harmonijkowej o średnicy do 20 cm. oraz długości do 2 m. Powietrze przeznaczone do schłodzenia pobierane jest bezpośrednio ze schładzanego pomieszczenia, lub drugą rurą, z zewnątrz budynku.

Kupując klimatyzator kompaktowy zwracaj uwagę na poziom hałasu generowany przez wentylator i sprężarkę, nie powinien przekraczać 50 dB.

Ceny tego typu klimatyzatorów wahają się już od kilkuset złotych do ok. 2 tyś. Innym rozwiązaniem jest instalacja urządzenia typu “split”. Komfort używania takiego urządzenia jest znacznie wyższy choćby z tego względu że elementy emitujące najwyższy hałas zostają na zewnątrz budynku. Decydując się na tego typu klimatyzator musimy mieć świadomość znacznie wyższych kosztów  samego urządzenia jak również konieczności zaangażowania ekipy wyspecjalizowanej w montażu klimatyzacji. Aby właściwie dobrać klimatyzator do naszego mieszkania musimy dopasować moc chłodniczą do poszczególnych pomieszczeń, określić miejsca instalacji urządzeń wewnętrznych oraz miejsce zamocowania jednostki zewnętrznej. Jeśli mieszkamy w bloku, przed podjęciem decyzji o instalacji, musimy uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni do której budynek należy, na instalację jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Dla mieszkania o powierzchni około 50 m2 instalacja urządzenia typu split to wydatek rzędu od 4 do 10 tyś.

Na temat klimatyzacji od lat krąży wiele mitów, jednym z najczęściej powtarzanych jest ten że klimatyzacja to prosta droga do częstych zachorowań. Jest w tym część prawdy, jeśli nie będziemy stosować się do kilku prostych zasad, to faktycznie może przyczyniać się do zwiększenia zachorowalności na różnego typu infekcje oddechowe. Narażanie się na częste i gwałtowne zmiany temperatury sprzyja tego typu zachorowaniom. Z klimatyzacji należy korzystać rozważnie, nie siedzieć bezpośrednio pod wyrzutem schłodzonego powietrza, nie ustawiać skrajnie niskich temperatur w pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli musimy często je opuszczać, wychodząc na zewnątrz gdzie temperatura jest znacznie wyższa. Rygorystycznie należy przestrzegać terminów przeglądów i konserwacji, ponieważ w klimatyzatorach gromadzi się duża ilość zanieczyszczeń które mogą być pożywką do rozwoju bakterii.

Dodaj komentarz