Balkony są często spotykane w budynkach mieszkalnych. Nie tylko psują elewacje budynków, ale również stanowią realne zagrożenie dla właścicieli mieszkań, a nawet zwykłych przechodniów. Konserwacja jest zazwyczaj podejmowana przez właściciela budynku, ale jeśli konieczne są większe zmiany, muszą one zostać przeprowadzone przez lokalne przedsiębiorstwo energetyczne. Niniejszy przewodnik ma na celu wyjaśnienie, kto musi przeprowadzać naprawy balkonów i jak wiele prac można wykonać kontaktując się z lokalną firmą zarządzającą budynkami.
Kto powinien naprawić balkon w budynku mieszkalnym?
Balkony zgodnie z prawem są własnością wspólną, co oznacza, że właściciel mieszkania nie jest zobowiązany do remontu balkonu awaryjnego na własny koszt. Należy również wziąć pod uwagę szereg niuansów podczas naprawy balkonu, ponieważ nie zawsze można liczyć na pełny zakres prac.
Jaki rodzaj naprawy przeprowadza firma zarządzająca:
- Renowacja płyt stropowych.
- Przeprowadzanie naprawy ścian.
Nie oczekuj, że przedstawiciel firmy mieszkaniowej przyjdzie i zaproponuje wymianę lub przebudowę lokalu. Aby to zrobić, należy przejść szereg procedur, napisać odwołanie i zażądać badania z Kodeksu karnego – potwierdzenia konieczności naprawy płyty balkonowej. Uregulowane są również obowiązki właściciela mieszkania, zgodnie z którym musi on monitorować utrzymanie należytego stanu pokoju balkonowego, w związku z tym nie będzie możliwe jego całkowite zaktualizowanie na koszt publiczny.
Jakie prace są obowiązki właściciela mieszkania:
- Wymiana otworów drzwiowych i okiennych, wybitych okien i skrzydła drzwiowego.
- Utrzymanie stanu sanitarnego pomieszczeń, usuwanie pleśni czy rdzy to główne czynniki destrukcyjne.
- Izolacja zewnętrzna i wewnętrzna balkonu.
- Kontrola elementów złącznych. Malowanie i obróbka wszystkich elementów konstrukcji balkonu.
Teoretycznie stan balkonów powinien być kontrolowany dwa razy do roku przez firmę zarządzającą budynkiem. W praktyce konserwacja zapobiegawcza jest bardzo rzadka, dlatego właściciele powinni sami zwracać uwagę na ewentualne problemy i odpowiednio wcześnie skontaktować się z zakładem energetycznym w celu przeprowadzenia prac naprawczych.
Kto musi naprawić balkon w mieszkaniu własnościowym?
Często właściciele mieszkań własnościowych stają przed problemem odmowy naprawy płyty balkonowej. Nie ma to żadnego uzasadnienia prawnego, gdyż finansowanie takich prac odbywa się na podstawie opłat za lokale mieszkalne i usługi komunalne.
Na czyje koszt przeprowadzana jest naprawa
W rzeczywistości właściciele domów płacą za naprawę nieruchomości wspólnej na własny koszt. Finansowanie naprawy płyty balkonowej odbywa się z tych odliczeń, które są wliczone w kwotę mediów i są naliczane co miesiąc. W takim przypadku wszystkie elementy pomocnicze, na przykład osłona balkonu, są naprawiane na koszt właściciela mieszkania.