Rynek nieruchomości ma do zaoferowania domy i mieszkania w cenach wyższych niż były jeszcze parę lat temu. Inflacja, a więc i wzrost cen materiałów budowlanych sprawia, że inwestycje deweloperskie są droższe w realizacji. To z kolei przekłada się na cenę metra kwadratowego nieruchomości z rynku pierwotnego. Na rynku wtórnym na cenę „M” wpływa przede wszystkim położenie. Obecnie brakuje terenów inwestycyjnych w najlepszych lokalizacjach w mieście – te zostały już zarezerwowane lata temu przez ówczesnych inwestorów. Ostateczną kwotę zakupu nieruchomości kształtują również takie czynniki jak standard wykończenia, kondygnacja i inne udogodnienia np. ochrona, monitoring, otoczenie. Prognozowany jest dalszy wzrost cen. To właśnie dlatego zakup nieruchomości jest dobrym pomysłem na zainwestowanie oszczędności.
Jak zarobić na mieszkaniu od dewelopera?
Inwestycja w mieszkanie od dewelopera to jedna z najbezpieczniejszych opcji ulokowania kapitału. Na przestrzeni lat obserwowany jest wzrost ceny metra kwadratowego lokali z rynku pierwotnego. Zakup mieszkania deweloperskiego to gwarancja zysku. Zysku, który można uzyskać w dwojaki sposób. Pierwsza opcja zakłada wynajem lokalu mieszkalnego. Po przeprowadzeniu podstawowego remontu oraz wyposażeniu „M” w niezbędne meble i sprzęty, mieszkanie będzie gotowe do zamieszkania przez najemców. W zależności od popytu, można wynająć całe mieszkanie lub skierować ofertę do studentów i zaproponować wynajem pokoi. Drugi wariant bez wątpienia pozwoli osiągnąć wyższy dochód. Następna możliwość to odsprzedaż mieszkania. Budżetowy remont pozwalający na wprowadzenie się od zaraz lub stworzenie eleganckiego wnętrza dla wymagających – decyzja należy do właściciela lokum i będzie rzutowała na wysokość zysku przy sprzedaży mieszkania. Rynek pierwotny nieruchomości to od lat dobry sposób na pewny zysk. Tylko od inwestora zależy, w jakim tempie będzie chciał się wzbogacić – wynajmując lokal (długoterminowe profity) albo go sprzedając (jednorazowa transakcja).
Mieszkanie na rynku wtórnym – wyższy nakład, niższy zysk
Przez ostatnie lata ceny mieszkań z rynku wtórnego także ostro poszybowały w górę. Inwestorzy chętnie kupują lokale z drugiej ręki. Podobnie jak w przypadku nieruchomości z rynku deweloperskiego, można kupić mieszkanie w celu dalszej odsprzedaży lub przygotować je pod wynajem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że lokum z rynku wtórnego zazwyczaj skrywa techniczne tajemnice przez co remont może rozciągnąć się w czasie, a budowlane niespodzianki – mocno nadwyrężą budżet. Niestety w tym przypadku nie obowiązuje rękojmia, a nowy właściciel musi sam zaradzić napotkanym problemom i opłacić materiały wraz z fachowcami. Co więcej, remont będzie trwał dłużej niż w przypadku nowego budownictwa. Najpierw należy bowiem uprzątnąć zastany wystrój, następnie przygotować wnętrze do prac remontowych, a dopiero potem przystąpić do właściwych modyfikacji. Oszczędnością może okazać się pozostawione przez poprzedniego właściciela wyposażenie pod warunkiem, że jest w dobrym stanie.
Opłaca się inwestować w nieruchomości
Zważywszy na rokowania w obszarze rynku nieruchomości, za najbezpieczniejszą opcję lokowania kapitału uważa się właśnie inwestowanie środków w mieszkanie. Jednorazowa transakcja odsprzedaży może sprawić, że portfel inwestora wzbogaci się nawet o dodatkowych kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można również wykończyć lokum i wynająć je – wówczas zysk z wynajmu mieszkania będzie wpływał co miesiąc na konto właściciela. Świetna opcja zwłaszcza, kiedy do zakupu nieruchomości potrzebne było obce źródło finansowania. Ujmując temat kolokwialnie, rata kredytu będzie spłacać się sama. Każdemu komu zależy na pewnym zysku, powinien rozważyć tę formę obrotu pieniędzmi.