Młodzi ludzie chętniej wynajmują mieszkania

Młodzi ludzie chętniej wynajmują mieszkania

Najem to dobry sposób na biznes. Coraz więcej Europejczyków, a także Polaków chętniej decyduje się na wynajem niż zakup własnego mieszkania. Wszystko dzięki pokoleniu Z wchodzącemu w dorosłość.

We wrześniu 2020 roku ponad 28 procent mieszkańców wynajmowało mieszkania w większości dużych miast w Polsce. Oznacza to, że co czwarty młody człowiek zdecydował się na najem lokalu. Według specjalistów tendencja ta z roku na rok będzie rosła, aż rynek najmu zostanie sprofesjonalizowany. Deweloperzy zauważyli już możliwość i coraz częściej nowe budownictwo zawiera znaczną większość niewielkich kawalerek i mieszkań dwupokojowych. Będzie to szczęśliwy czas również dla drobnych inwestorów, którzy najczęściej swój kapitał lokują w kawalerkach. Profesjonalizacja rynku oznaczać będzie, że coraz częściej właścicielami nieruchomości będą firmy, a nie osoby fizyczne. Pierwsi inwestorzy już znajdują się na rynku nieruchomości, kupują gotowce inwestycyjne, kawalerki lub mieszkania podzielone na pokoje a ci więksi przejmują nawet firmy deweloperskie.

Co będzie za 10 lat?

Eksperci przewidują, że dzięki Generacji “Z” wchodzącej obecnie na rynek pracy, świat nieruchomości opanowany zostanie przez ich kapitał. Młode osoby są negatywnie nastawione do długoletnich zobowiązań co przełoży się na niechęć do kredytowania nieruchomości, więc jeśli nie uzbierają całej kwoty samodzielnie będą woleli wynająć mieszkanie, co przełoży się na bardzo duży popyt na najem. Powodów można upatrywać się w zmianach społecznych. Z roku na rok słabną więzi międzypokoleniowe, a wiek zawierania związków małżeńskich wzrasta. Młodzi ludzie nie lubią siedzieć w jednym miejscu i często podróżują, a technologia w wielu branżach pozwala na pracę zdalną. Oprócz pokolenia “Z” istotny element społeczeństwa stanowią pracownicy z Ukrainy, których jest już w Polsce prawie półtora miliona i zagraniczni studenci, którzy według NBP stanowią ok. 7% słuchaczy uczelni.

Gdzie najlepiej zainwestować?

Jeśli chce się zostać częścią rosnącego rynku najmu najlepszym pomysłem na inwestycje będą małe mieszkania w dużych miastach lub ośrodkach edukacyjnych i zagłębiach biznesowych. Mikrokawalerki to nadal modne nieruchomości, które ceną zachęcają osoby chcące zamieszkać same i usamodzielnić się.

Na zakończenie warto pamiętać, że moda na dzielenie się dobrami ekonomicznymi dotyczy w znacznej mierze właśnie ludzi młodych. Aplikacje typu Uber czy Airbnb nauczyły nas, że można czerpać radość z użytkowania bez konieczności posiadania dóbr materialnych. Ludzie lubią korzystać z cudzych rzeczy, a ta filozofia przeniesiona zostanie również na aspekt mieszkaniowy.

Dodaj komentarz