Różne motywacje nami kierują kupując nowe mieszkanie. Można chcieć się usamodzielnić, komuś może się powiększyć rodzina i szuka większego mieszkania, ktoś może szuka mieszkania pod inwestycję.
My opiszemy czym kierować się podczas wyboru mieszkania dla siebie, dla rodziny. Najlepiej rozpocząć poszukiwanie mieszkania w wybranej przez siebie dzielnicy miasta (jeśli taką możliwość mamy). Następnie orientujemy się czy nas stać na mieszkania w danej dzielnicy. Jeśli nie to szukamy dalej.
W większych miastach w danych dzielnicach jest po kilka (kilkanaście) różnych inwestycji deweloperskich i teraz jest czas aby wybrać kilka (2-3) osiedli. Na co zwrócić uwagę przy wyborze osiedli:
-przeglądnąć zagospodarowanie terenu- jak ono będzie wyglądać w przyszłości, aby uniknąć przykrych niespodzianek
-jak są skomunikowane z centrum, z miejscami, na których nam najbardziej zależy (przystanki, metro)
-czy przy wyjeździe do pracy nie trzeba długo stać w korkach
-jeśli mamy dzieci, to w jakiej odległości są szkoły, przedszkola, żłobki
-w jakiej odległości są sklepy i inne punkty usługowe
-jeśli mamy psa, to w jakiej odległości są miejsca gdzie można z nim pospacerować
-czy na terenie osiedla są dodatkowe duże place zabaw, boiska, parki, ławeczki, fontanny itp. (o tym później trochę szczerzej napisaliśmy)
-czy jest parking/garaż i jak duży
Teraz przyszedł czas na wybranie mieszkania. I czy to ma być mieszkanie na parterze z ogródkiem, czy na piętrze? Ogródek jest fajnie mieć, ale pamiętaj, że z tym się liczą również śmieci rzucane przez sąsiadów z góry, papierosy i różnego rodzaju rzeczy. Jeśli nie ma płotku to również mogą się pojawić psy, koty robiące sobie kuwetę z Twojego ogródka. Musisz się również liczyć z tym, że często to wspólnota decyduje o tym co możesz mieć w ogródku oraz jak ma wyglądać płot.
Mieszkanie na piętrze (ale nie na ostatnim) też ma swoje plusy. Jesteśmy „dogrzewani” z różnych stron poprzez inne mieszkania, to przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. Natomiast na ostatnim piętrze będziemy mieć o tyle spokój, że nikt nam nie chodzi nad głowami.
Następnie zwróć uwagę co jest za oknem, np. sypialni lepiej nie mieć z widokiem na ruchliwą ulicę, czy boisko oraz ustawioną na wschód (ponieważ w letniej porze będziesz wcześnie budzony promieniami słońca). Najlepiej wybrać mieszkanie skierowane na południowy-zachód.
Kolejna kwestia dotyczy „dodatków” na osiedlu jak boiska, sauny, place zabaw itp. itd. Dzisiaj większość deweloperów kusi takimi „atrakcjami”. Oczywiście z jednej strony jest to plus, ponieważ dzieci/dorośli mają gdzie spędzić czas. Jednak z drugiej strony za te wszystkie rzeczy trzeba zapłacić, wymagają one konserwacji, napraw, wymiany sprzętu. To wszystko przekłada się na wysokość czynszu. Dodatkowo nigdy nie wiesz na jakich sąsiadów trafisz i jakie uchwały będą podejmowane na zebraniach wspólnoty. Może się okazać, że te „atrakcje” w perspektywie czasu mogą stać się udręką osiedla.