Podczas budowy domu jego przyszli mieszkańcy muszą podjąć wiele ważnych decyzji, których efekty będą widoczne dopiero później. Jedną z takich kwestii jest należyte rozplanowanie instalacji elektrycznej. O ile wybranie odpowiednich miejsc pod łączniki i gniazda w środku domu wydaję się oczywiste dla wielu inwestorów, to już właściwe zaplanowanie rozmieszczenia osprzętu na zewnątrz bardzo często jest pomijane. Dopiero w trakcie przyszłego codziennego „mieszkania”, pojawić się może zdenerwowanie i stwierdzenia typu „przydałoby się tu gniazdko….”.
Dlatego też warto już na etapie projektu zastanowić się z jakich urządzeń zasilanych przez gniazdka elektryczne będziemy chcieli korzystać w otoczeniu domu. Przede wszystkim trzeba mieć tu na uwadze różnego rodzaju sprzęty do pielęgnacji roślin – kosiarki, podkaszarki, elektryczne nożyce do żywopłotu, odkurzacze do roślin itp. Poza tym, gniazdka elektryczne zlokalizowane na balkonie bądź tarasie z pewnością wpłyną na wygodniejsze korzystanie z tych miejsc – pozwolą na podłączenie grilla elektrycznego, laptopa, radia czy też… lampek świątecznych.
Oczywiście w przypadku chęci czy potrzeby korzystania z powyżej wymienionych sprzętów można posiłkować się ciągnięciem przedłużaczy z domu. Nie jest to jednak rozwiązanie wygodne – plączące się kable czy konieczność zostawienia uchylonych drzwi tarasowych bądź okna (aby móc wyprowadzić przewód) to sytuacje nie w każdych warunkach komfortowe.
WYBÓR MIEJSCA NA GNIAZDO
W większości przypadków do montażu na zewnętrznych ścianach domów stosuje się zwykłe jednofazowe gniazda wtyczkowe. Pozwalają one na bezpieczne korzystanie ze wspomnianych urządzeń. Dobrze jest aby rozmieszczając instalacje elektryczną na zewnątrz domu, zaplanować gniazdka wszędzie tam, gdzie będą potrzebne. Oprócz zewnętrznej ściany budynku warto rozważyć montaż gniazd w altanie, przy grillu czy też przy drewutni – pozwoli to w przyszłości na wygodne korzystanie z prądu. Co raz częściej spotykanym rozwiązaniem jest także montaż słupków z zamontowanymi gniazdami, dzięki czemu znajdować się będą dokładnie tam, gdzie będą potrzebne. Oprócz gniazd wtyczkowych jednofazowych stosowanie są także gniazda trójfazowe. Tzw. gniazda siłowe (do podłączania m.in. spawarek, sprężarek itp.) montowane są jednakże przeważnie wewnątrz garaży czy wiat.
Gniazda elektryczne montowane na zewnątrz budynków odznaczają się zwiększonym stopniem ochrony przed wilgocią, kurzem i warunkami atmosferycznymi, jednakże dobrze jest zapewnić im dodatkową ochronę. Wykorzystać można do tego wnęki w elewacji, opak daszku, usytuowanie balkonu itp., dzięki czemu w przypadku np. zacinającego deszczu osprzęt będzie zabezpieczony jeszcze lepiej.
MONTAŻ NATYNKOWY CZY PODTYNKOWY?
Instalowanie gniazd elektrycznych na zewnątrz budynku odbywać się może podtynkowo bądź natynkowo. W pierwszym przypadku należy uprzednio przygotować puszki instalacyjne – w nich umieszczone będą gniazda. W przypadku montażu natynkowego ze ściany „wychodzić” będą kable do których podłączyć trzeba stosowne gniazda natynkowe (kable mogą też być poprowadzone na zewnątrz – do późniejszego zabezpieczenia np. w rurce).
GNIAZDA O ZWIĘKSZONEJ SZCZELNOŚCI
Dobierając gniazda elektryczne do montażu zewnętrznego koniecznie jest, aby miały one odpowiednią klasę szczelności. W większości przypadków odpowiedni będzie stopień ochrony (szczelności) IP44. Gniazdo tego typu posiada specjalną klapkę osłaniającą mechanizm przed dostaniem się do niego wody (np. podczas deszczu bądź podlewania roślin) oraz ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej. Gniazdo bryzgoszczelne w wersji podtynkowej wyposażone musi być także w gumową uszczelkę, dodatkowo wzmacniającą jego szczelność. Dostępne w sprzedaży gniazda Simon Kontakt, Ospel czy Legrand bądź Viplast odznaczają się szeroką kolorystyką i różnym wzornictwem, dlatego też każdy zainteresowany gniazdami IP44 znajdzie coś dla siebie – zarówno pdo względem funkcjonalności, jak i estetyki. Oferowane są również gniazda o wyższych stopniach ochrony.
WŁĄCZNIKI ŚWIATŁA
Montowane na zewnątrz domu lampy – czy to na tarasie czy przed drzwiami wejściowymi, zazwyczaj włączane są poprzez łączniki znajdujące się wewnątrz obiektu. Jednakże w przypadku, gdy chcemy aby teren wokół domu zyskał dodatkowe oświetlenie, dobrze jest tak zaplanować instalację, aby umożliwiała podłączenie dodatkowych włączników. Osobne wyłączniki do wybranych miejsc w ogrodzie pozwolą – bez konieczności jednoczesnego włączania całego obwodu, uzyskać oświetlenie nie tylko praktyczne, ale i oszczędne. Podobnie jak w przypadku gniazd wtyczkowych, także tutaj oferowane są specjalne łączniki bryzgoszczelne. Czy to w popularnych seriach podtynkowych Simon 54 Premium bądź Ospel As, jak też w cieszącej się dużym zainteresowaniem serii natynkowej Viplast Koala, oferowane są włączniki z zestawami uszczelniającymi.
Alternatywą dla „ręcznego” włączania i wyłączania światła są z pewnością czujniki ruchu oraz czujniki zmierzchu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Czujnik ruchu i oszczędne oświetlanie.
ZABEZPIECZENIE GNIAZD I ŁĄCZNIKÓW
Osprzęt elektryczny montowany na zewnętrznych ścianach, przy tarasach czy w altanach, powinien posiadać stosowne włączniki/wyłączniki wewnątrz domu. Możliwość odłączenia zasilania pozwoli kontrolować czas, kiedy będzie można korzystać z np. gniazd elektrycznych. Ma to ogromne znacznie m.in. dla bezpieczeństwa dzieci bawiących się w ogrodzie, jak też uniemożliwi korzystanie z prądu elektrycznego przez niepowołane osoby. Odłączanie zasilania odbywać się może np. poprzez wyłącznik zamontowany w tablicy rozdzielczej bądź za pomocą łącznika umieszczonego w okolicy drzwi tarasowych czy wejściowych. Często praktykowanym sposobem na zabezpieczenie – w szczególności gniazd elektrycznych umieszczanych na zewnątrz budynków, jest także obudowywanie ich specjalną skrzynką, do której dostęp będzie chroniony zamkiem.