Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość na wynajem?

Doskonały sposób na dochód pasywny

Inwestowanie w nieruchomości to świetna metoda na stworzenie pasywnego źródła dochodu. Aby jednak inwestycja przyniosła oczekiwane efekty, konieczne jest uwzględnienie kilku parametrów, w wybieraniu kupowanych nieruchomości. W przeciwnym wypadku może się okazać, że kupiony przez nas dom lub mieszkanie, nie będzie opłacalną inwestycją, która się zwróci, a następnie zacznie na siebie zarabiać. Co zatem należy uwzględnić szukając nieruchomości na wynajem?

Przede wszystkim – lokalizacja

Lokalizacja to podstawowy parametr, który należy uwzględnić wybierając nieruchomość pod wynajem. Niezależnie od tego, czy kupujemy dom, apartament, loft, czy mieszkanie, lokalizacja będzie znacząco wpływać na atrakcyjność naszej oferty. Zanim zaczniesz się zastanawiać, w jakie lokalizacje warto inwestować, zastanów się, jak będzie wyglądać twoja grupa docelowa. Jeżeli np. chcesz wynajmować mieszkanie studentom, to bliskość uczelni będzie ważniejsza, niż bliskość przedszkola lub szkoły. Te ostatnie mogą się natomiast przydać w sytuacji, w której naszą grupą docelową są rodziny z dziećmi. Niezależnie od grupy docelowej, warto upewnić się, że niedaleko nieruchomości, którą zamierzamy kupić są sklepy, przystanki, przychodnie i inne udogodnienia np. w postaci galerii handlowych, kawiarni lub pubów.

Stan nieruchomości – szczególnie istotne przy kupowaniu na rynku wtórnym

Czasami na rynku można znaleźć oferty kupna mieszkań w mało atrakcyjnym stanie. Oferty takie kuszą niskimi cenami. Jeżeli nie masz doświadczenia z remontowaniem nieruchomości i nie chcesz od razu inwestować dużych nakładów finansowych, to staraj się kupować mieszkania w dobrym stanie. Bardzo często bowiem takie “dobre okazje,” które można łatwo wyremontować, okazują się studnią bez dna, wymagającą naprawdę dużych nakładów finansowych. Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego? Przede wszystkim na stan instalacji, okien, sufitów, ścian i podłóg. Nie bez znaczenia będzie też ogólny stan budynku. Obdrapana klatka schodowa, zaniedbana winda i niedziałający domofon z pewnością nie zachęcą potencjalnych najemców.

Kupując mieszkanie od dewelopera zastanów się, czy chcesz wynająć je w stanie surowym, czy najpierw urządzić. Od tego bowiem będzie zależeć nie tylko twoja grupa docelowa, ale również ilość środków, które będziesz musiał zainwestować. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, rozważ dokupienie do niego miejsca parkingowego. Może się zdarzyć, że będziesz w stanie wynająć lokal z miejscem parkingowym lub też wynająć oba te elementy oddzielnie.

Dodaj komentarz