Nowe domy do wykończenia. Czy rzeczywiście są niedrogie?

Nowe domy do wykończenia. Czy rzeczywiście są niedrogie?

Spośród wielu nowych domów do kupienia, wielką popularnością cieszą się tak zwane domy do wykończenia. To całkowicie nowe domy, najczęściej budowane tylko do etapu stanu surowego zamkniętego. Są wyposażone w drzwi wejściowe, okna, dach, ścianki działowe i wszystkie podstawowe elementy, które w domu być powinny. Nie ma w nich jednak żadnego wyposażenia wnętrz. Często też nie ma rozprowadzonej instalacji elektrycznej czy też wodnej. Oczywiście nie są wyposażone także w instalację centralnego ogrzewania. Najczęściej na podłogach takich domów znajdziemy tylko beton, na ścianach zaś białą farbę. Bez wątpienia atutem tego rodzaju domów jest cena. Już za niecałe dwieście tysięcy złotych można zakupić taki dom. Cena oczywiście zależna jest od wielkości domu i jego lokalizacji. W wielu miejscach jest dużo drożej. Czy jednak taki dom jest dobrym wyborem?

Do zamieszkania za jakiś czas

Taki dom to w zasadzie ściany i dach, z pustymi pomieszczeniami. Z tego powodu taka oferta nie jest dla osób, które chcą zamieszkać szybko. Dom w stanie surowym zamkniętym wymaga wielu prac, dzięki którym będzie można w nim zamieszkać. Oczywiście takie prace będą związane z koniecznością poświęcenia czasu, a także z wydatkami. Osoby, które chcą lub muszą zamieszkać od razu, powinny więc raczej rozejrzeć się za nieruchomością z rynku wtórnego. Miejscem, gdzie można zamieszkać natychmiast. Ci, którym się nie spieszy i mogą poświęcić nieco czasu na wykończenie takiego domu, oczywiście mogą na taką ofertę się zdecydować. Warto jednak mieć świadomość, że wykończenie takiego domu to ogromne wydatki. Nierzadko mówi się – nie bez racji – że wydatki na budowę domu tak naprawdę zaczynają się z chwilą jego postawienia, samo postawienie bowiem jest dużo tańsze niż wszelkie inne prace, które trzeba wykonać, by móc w wybudowanym domu zamieszkać.

Warto wycenić koszt prac

Zakup takiego domu niewątpliwe jest małym wydatkiem. Przed decyzja o zakupie, po to by nie zaskoczyć się wysokością kolejnych wydatków, warto wycenić koszt prac przy wykończeniu domu. Już samo stworzenie łazienki to koszt kilku tysięcy złotych. Kuchni to koszt nawet kilkunastu tysięcy. Wykończenie podłóg, zakup drzwi wewnętrznych, to także nawet kilkanaście tysięcy złotych. Założenie ogrzewania – bez względu na jego rodzaj – tez nie będzie kosztować mało. Chcąc wykończyć dom tak, by było to nowoczesne, praktyczne wnętrze, trzeba więc się liczyć z wydatkiem nawet stu tysięcy złotych, niekiedy większym. Jeśli nas nie stać na taki wydatek, zakup domu do wykończenia nie ma większego sensu.

Oczywiście wydatki na wykończenie domu można nieco obniżyć. Dobrym pomysłem jest między innymi umeblowanie go meblami ze starego domu lub mieszkania, trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze będzie to możliwe. Jeśli w starym domu lub mieszkaniu była – na przykład – kuchnia na wymiar, w nowym miejscu raczej się jej nie zamontuje. Nie da się też za bardzo oszczędzić na wykończeniu podłóg czy też tworzeniu łazienki, bowiem już zakup materiałów i wyposażenia to niemałe koszty. Jedynym sposobem oszczędzenia na takich wydatkach, jest wykonywanie wielu prac samodzielnie, bez konieczności płacenia fachowcom. Takie działanie ma sens, bowiem koszt wynajęcia firm budowlanych jest niemały. Bez wątpienia jednak nie da się wykończenia domu wykonać bez bardzo wysokich wydatków.

Czasem to dobry wybór

Osoby, które nie muszą zamieszkać w nowym domu natychmiast i mają pieniądze, które mogą przeznaczyć na wykończenie domu, powinny natomiast taką ofertę rozważyć. Zakup takiego domu może być bowiem bardzo dobrym wyborem. Owszem, aby zamieszkać konieczne będzie przeprowadzenie wielu prac, plusem jednak jest to, że dzięki nim będzie można stworzyć dom na własnych warunkach. Samodzielnie decydować o wszystkich jego częściach, o wielkości grzejników czy wyborze ogrzewania, a także o kolorze ścian czy płytek w łazience. Szukając nieruchomości, w której chcemy zamieszkać, warto rozważyć więc oferty deweloperów oferujących gotowe domy na sprzedaż. Niska cena zakupu może być dodatkowym plusem takiej oferty. Co ważne, z reguły taka cena jest dodatkowo do negocjacji, więc jak się chce, można nowy dom kupić wyjątkowo tanio, po czym spokojnie przystąpić do jego urządzania.

Plusem też jest to, że wartość nieruchomości po wykonaniu wszystkich prac znacznie wzrośnie. Wciąż będzie to bardzo młody dom, co już wpływa na jego cenę. Wykończony i zadbany, można będzie za jakiś czas sprzedać za duże pieniądze. Oczywiście w chwili zakupu nikt takich rzeczy nie planuje, warto jednak myśleć przyszłościowo. Za kilka lat być może przyjdzie potrzeba sprzedaży takiego domu. Wtedy szybko może się okazać, ze jego zakup i wykończenie miało sens, bowiem cena sprzedaży jest bardzo wysoka.

Dodaj komentarz