Przede wszystkim od zastanowienia się, o jakim czym marzysz. Jeśli zgiełk miasta przyprawia cię o ból głowy, nie przepadasz za uczuciem bycia “obserwowanym” ale jednocześnie nie chcesz codziennie dojeżdżać kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów do pracy czy szkoły, to działki na obrzeżach czekają specjalnie na ciebie. Z kolei jeśli prowadzisz dynamiczny tryb życia, a najlepiej byłoby, gdybyś codziennie był w kilku miejscach na raz – zdecydowanie odradzam wybór wsi na przyszłe miejsce zamieszkania. W tym przypadku powinieneś pomyśleć nad postawieniem się w dobrze skomunikowanym miejscu, a łąki i lasy odwiedzać możesz w weekendy.
Lokalizacja wybrana, działka kupiona. Co dalej?
Nie ruszysz z miejsca, jeśli nie postarasz się o pozwolenie na budowę. W tym celu udaj się do starostwa, urzędu miasta lub urzędu wojewódzkiego. Możesz to zrobić również listownie.
Po uzyskaniu niezbędnego pozwolenia postaraj się o jak najszybsze zapewnienie na działce dostępu do wody i prądu. Będzie to niezbędne podczas stawiania budynku.
W trakcie starania się o pozwolenie warto szukać osoby, która przygotuje plan budowy odpowiadający twoim wymaganiom oraz będzie nadzorować prace, co jakiś czas sprawdzając postęp. Dobry projektant z pewnością podsunie wiele kreatywnych pomysłów, doradzi i pomoże w kierowaniu budową. Być może zaproponuje sprawdzoną ekipę budowlaną? Tak właśnie było w moim przypadku, jednak nie należy to do obowiązków osoby przygotowującej projekt.
Ile kosztuje budowa domu od podstaw?
Wracając do pierwszego akapitu – to powinna być kwestia, którą rozważysz przed wszystkimi innymi. Zapewne zdajesz sobie sprawę z kosztów, jakie niesie ze sobą tego typu przedsięwzięcie. Samo kupno działki to niemały wydatek, a to nawet nie kropla w morzu tego, co cię czeka… Jednak nie przejmuj się, dobrze pomyślany budżet uchroni cię przed koniecznością zaciągania pożyczek w banku, czy, co gorsza u znajomych lub rodziny. Jak podaje Google, dom w średnim standardzie wybudujesz za około 5-6 tysięcy za metr kwadratowy. Jeśli w planie wielkość jest określona na 200 metrów, to łatwo obliczyć, że będzie to koszt około miliona złotych. Nic konkretnego, prawda?
Zacznijmy od podstaw… a właściwie od fundamentu.
Jego wykopanie i zalanie szacuje się średnio na około 80-110 zł/m². Należy pamiętać o tym, że niestety nic nie zrobi się samo. Chyba, że nie masz nic przeciwko pracy ze szpadlem i betoniarką. Zakładając, że wolisz do tego wynająć ekipę wykwalifikowanych osób, które zrobią to szybko i profesjonalnie, musisz liczyć się z kosztami. Robocizna przy tego typu pracy to około 48-56 zł/m².
Kiedy na działce już widać, że coś się dzieje, motywacja do dalszego działania rośnie. Razem z kosztami? Przekonajmy się. Następnym krokiem jest postawienie murów i ścianek działowych w środku. Koszt postawienia ściany szacuje się na 100 zł/m². Do tego należy doliczyć ceny materiałów, które są różne w zależności od naszego wyboru.
Po ścianach przyszedł czas na dach. Do momentu pojawienia się na swoim miejscu, również nie będziemy mogli zbyt mocno oszczędzać. Zakładając, że konstrukcja już dumnie prezentuje się na szczycie budowy, przejdźmy do etapu końcowego. Wiele osób decyduje się dziś na dachówkę ceramiczną, a więc jej koszt przytoczę jako przykład. Jej ułożenie to koszt około 60-90 zł/m². To niestety tylko jedna część kosztów z tej kategorii, ponieważ sam materiał również kosztuje. Cenę dachówki oblicza się na podstawie sztuk na metr kwadratowy. Tutaj ceny mogą się różnić w zależności od jej koloru, kształtu czy rozmiaru.
Jak dużo czasu upłynie od kupna działki po postawienie ostatniej roślinki na parapecie?
Odwiedzając plac budowy nie możesz się doczekać, aż zamieszkasz w wymarzonym miejscu, które będzie stworzone specjalnie dla ciebie i przez ciebie? Doskonale znam to uczucie, jednak należy uzbroić się w cierpliwość. Czas potrzebny na budowę standardowego domu określa się jako dwa lata. Jeden rok przeznaczony na postawienie w “stanie surowym”, czyli etap obejmujący ukończone ściany, strop, więźbę i pokrycie dachu. Drugi rok natomiast teoretycznie powinien zostać wykorzystany na wykończenie “pod klucz“. To popularne określenie określa stan budowy następujący po stanie surowym. Określa końcowy etap. Przyjmuje się że jest to stan gotowy do zamieszkania od zaraz, czyli ukończone wszystkie instalacje, okna, w pełni wykończone ściany, sufity i podłogi. Nie obejmuje jedynie umeblowania wnętrz.
Ten tekst ma na celu jedynie nieco przybliżyć ci orientacyjne koszty. Wszystko zależy od tego, jak skomplikowany projekt wybierzesz, jakie ekipy zatrudnisz do poszczególnych prac, jakie materiały wybierzesz oraz oczywiście od lokalizacji. Drogi inwestorze – życzę powodzenia!