Odpowiednie oświetlenie to dobry klimat

Odpowiednie oświetlenie to dobry klimat

Oświetlenie jest prawdopodobnie najważniejszym elementem każdego pomieszczenia. Nie tylko spełnia istotną funkcję, ale również stanowi ważny element dekoracyjny. Może też znacząco przyczynić się do budowy całej atmosfery pomieszczenia.

W każdym pokoju powinny być trzy rodzaje światła: otoczenia, funkcjonalne i akcentujące. Światło otoczenia zapewnia całkowite oświetlenie. Z kolei oświetlenie funkcjonalne kieruje światło do pewnych obszarów roboczych. Natomiast światło akcentujące zapewnia imponujące wrażenie, uwydatniając konkretne przedmioty, np. dzieło sztuki lub rzeźbę. Oświetlenie w pokoju powinno zapewniać możliwość wykonywania rożnych aktywności. Może to być np. czytanie, różnego rodzaju rozrywka i oglądanie telewizji. Dlatego należy rozproszyć różnego rodzaju światła w całym pomieszczeniu. Ważne jest również to, aby światła były umieszczone na różnych poziomach w całym pokoju, zaczynając od wysokości stołu aż do sufitu.

Rodzaje oświetlenia

Istnieje kilka różnych rodzajów świateł, które należy wziąć pod uwagę w przypadku salonu i każdego innego pomieszczenia. Oświetlenie górne montuje się na suficie. Zapewnia światło całemu otoczeniu. To podstawowy rodzaj oświetlenia. Od czasu do czasu można je też skierować do określonych obszarów. Są nieco za daleko, aby dokładnie oświetlić miejsce, w którym będziemy wykonywać dane zadanie.

Wiszące oprawy oświetleniowe, takie jak wisiory i żyrandole, przymocowuje się do sufitu, ale zwisają. Dlatego zapewniają coś pośredniego między światłem otoczenia a funkcjonalnym. Wszystko zależy od umiejscowienia i wielkości.

Lampy podłogowe i stołowe zwykle są wykorzystywane do oświetlenia pewnych obszarów roboczych i dodatkowego oświetlenia danego pomieszczenia. Światła górne mogą nie docierać do wszystkich zakamarków, dlatego warto używać takich lamp. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Można je rozpraszać i umieszczać wszędzie tam, gdzie jest nam potrzebne światło, na przykład przy krześle do czytania lub kanapie.

Z kolei kinkiety ścienne stanowią niemalże ekskluzywne oświetlenie akcentujące. Zazwyczaj mają małe żarówki, dlatego ilość emitowanego przez nich światła jest ograniczona. Jednakże mogą być jednocześnie świetne do stworzenia łagodnego nastroju. Pełnią też rolę ozdobnych akcentów.

Ciekawe pomysły

Rodzaje światła, jakich użyjemy w danym pomieszczeniu, mają ogromny wpływ na całą przestrzeń. Nie chodzi tutaj tylko o faktyczne światło, ale również dekoracyjny styl pomieszczenia. Lampy sufitowe, kinkiety i lampy podłogowe i stołowe są dostępne w każdym kolorze, stylu i kształcie, jaki tylko możemy sobie wyobrazić. Dlatego mamy szerokie pole do popisu.

Możemy poeksperymentować z lampkami stołowymi, żyrandolami i kinkietami.

Jedną z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić przełączników ściemniania dla każdego rodzaju światła. W ten sposób możemy natychmiast zmienić nastrój. Słabe światło jest zazwyczaj kojące, ale mało praktyczne. Z takimi przełącznikami możemy natychmiast zmienić ilość światła.

Dodaj komentarz