Projekty nowoczesnych domów

Projekty nowoczesnych domów

Nie oznacza to, że wracamy do domów-klocków, które były jedyną alternatywą dla mieszkania w wielkiej płycie w latach 70-tych czy 80-tych ubiegłego stulecia. Dzisiejsze plany domów niczym nie przypominają tych kostek z płaskim dachem, które nadal stanowią dużą część zabudowań w miastach. Nowoczesne domy charakteryzują się właśnie tak pożądaną ze względów ekonomicznych prostą konstrukcją, zwartą bryłą i ograniczeniem do minimum dodatkowych elementów architektonicznych, które pokaźnie zwiększają kosztorys budowy domu. Trendy w architekturze stawiają natomiast duże wymaganie, co do atrakcyjnego wyglądu elewacji, co od razu wyróżni nasz nowy dom jednorodzinny od kostek, będących schedą po dawnym ustroju.

Projekty domów nowoczesnych to przede wszystkim elewacja domu w kolorach ziemi. Nie znajdziemy więc tu seledynowych tynków czy różowego baranka. Kolor elewacji nawiązuje do naturalnych materiałów: skał, gliny, drewna. Wzbogacony jest o dekoracyjne elementy z klinkieru czy nawet ze stali czy szkła, co daje niepowtarzalny efekt wizualny.

Projekty domu składającego się z kilku kondygnacji to dobre rozwiązanie dla rodzin, które już przed budową planują wspólne mieszkanie z dorosłymi dziećmi czy starszymi rodzicami. Dom wielopokoleniowy nie jest już wprawdzie priorytetem, decydującym o wyborze projektu – nasz styl życia przez ostatnie lata uległ zmianie i przestajemy planować je na trzydzieści lat naprzód – ale nadal cieszy się sporym zainteresowaniem.

Ulokowanie rodziny wielopokoleniowej w domu piętrowym jest rozwiązaniem najłatwiejszym. Należy jednak pamiętać o tym, że schody wewnętrzne czy zewnętrzna klatka schodowa mogą być codzienną trudnością do pokonania dla osób starszych lub małych dzieci. Dlatego rozplanowanie, która rodzina na której kondygnacji ma mieszkać, wymaga odrobiny rozsądku.

Schody wewnętrzne, mimo że wykonane z nowoczesnych materiałów mogą stanowić dekorację aranżacji wnętrza, to jednak ograniczają powierzchnię użytkową domu piętrowego. O tym, jak wybudować funkcjonalne, wygodne i bezpieczne schody wewnętrzne, które dodatkowo uatrakcyjnią wystrój wnętrz, opowiemy w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz