Z definicji, pilastry są płaskie, z kwadratowymi narożnikami i ryflowaniem, i są mocowane do ściany. Pilastry są wśród kilku najstarszych szczegółów dawnej architektury. Pilastry przyjmują formę elementów konstrukcyjnych, ale stanowią one idealne połączenie siły i piękna. Może dlatego piękne pilastry są symbolem samej architektury. Przez wieki pilastry były bardzo popularne jako elementy architektury wewnętrznej.
Wygląd pilastrów zostały dostosowane tak by pasował do większość stylów dekoracji wnętrz. Styl georgiański czy grecki mocno stawiały na wyrafinowane klasyczne modele pilastrów. Style wiktoriańskie i rzemieślnicze stworzyły nowe wariacje stylistyczne pilastrów. Pomimo, że pilastry mogą być mniej znane z nazwy niż kolumny, to zajmują równie ważne miejsce we wnętrzu domu, jak i na jego elewacji. W rzeczywistości dla przeciętnego domu, pilastry znajdują wiele więcej zastosowań niż kolumny.
Ponieważ pilastry projektuje się zwykle by odstawały od ściany na odległość równą około jednej trzeciej jego szerokości (lub mniej), pilaster ma wygląd pełnej kwadratowej kolumny, która została wbudowana w ścianę. W rzeczywistości, wczesne pilastry rzeczywiście były osadzonymi w ścianach kolumnami, które pomagały wspierać stropy czy łuki. Ale obecnie aspekt konstrukcyjnej nośności pilastrów jest jedynie efektownym złudzeniem. Pilastry składają się z następujących elementów: podstawa pilastra, pilaster i głowica pilastra. Na naszej stronie znajdują się różne kombinacje pilastrów.
Pilastry były ulubionymi elementami starożytnych Rzymian i włoskich budowniczych okresu Renesansu. Śledząc historię pilastrów, zasadniczo ich klasyczny wygląd się nie zmieniał. Pilaster generalnie składał się szeregu prostych listew przymocowanych do gładkiej powierzchni. Podstawą pilastra zazwyczaj jest płaski blok nazywany również cokołem. Cokół pilastra powinna być głębszy(mocniej odstający od ściany) i szersza niż sam pilaster.
Najpopularniejsze rodzaje pilastrów są ryflowane bądź składają się z paneli. Rowki w klasycznym stylu, są blisko siebie i mają tę samą długość. Alternatywnym stylem pilastrów był styl zwany czasami Ryflowaniem Wiktoriańskim, charakteryzujący się szerszymi rowkami. Głowica pilastra powinna nawiązywać swym kształtem do profilu gzymsu sufitowego lub wieńczącej go korony.
Tworzenie eleganckiego wejścia do domu za pomocą pilastrów.
Dla wielu właścicieli domów, główne wejście jest po prostu wejściem do ich domu i nic więcej. Ale czy kiedykolwiek zastanowiłeś się nad tym, że wejście do domu to pierwsza okazja, aby pokazać swoje poczucie stylu i pokazać przyjazne oblicze mieszkańców domu?
Jednym z najprostszych sposobów, by urozmaicić zwykłe wejście i przedpokój jest montaż pary pilastrów. Te pionowe ozdoby zamontowane po obu stronach drzwi nadają nowy charakter wejściu i korytarzowi. Czasami pilastry po obu stronach drzwi wystarczą, natomiast jeśli nad wejściem pozostało dużo wolnej przestrzeni można się pokusić o montaż poziomej bądź trójkątnej korony (rozbudowany gzyms). Każda z tych opcji może pomóc zmienić wygląd wejścia/przedpokoju bez inwestowania dużej ilości czasu, pieniędzy i wysiłku. Dodatkowo szeroki wybór różnych stylów pilastrów pozwala na dobranie właściwego wzoru do każdego stylu architektonicznego domu.
Od kiedy pilastry tylko wyglądają jak by przenosiły duże obciążenia, są dekoracyjnym elementem pasującym praktycznie do każdego wnętrza. Pilastry można zobaczyć często na fasadach zewnętrznych w stylu greckim i georgiańskim, jak również innych bardziej tradycyjnych i nowoczesnych elewacjach, najczęściej albo wokół drzwi i okien lub na narożnikach budynku. Pilastry znajdują również zastosowanie w innych miejscach, np. przy obudowie kominka.
Aby uzyskać subtelny wygląd, można pomalować Pilastry na ten sam kolor co kolor elewacji; zwiększy to wizualnie fasadę z odrobiną szczegółów dekoracyjnych. Częściej maluje się pilastry w kolorze wykończenia, np. biały jest jednym z najczęściej stosowanych kolorów.
Bez względu na styl i kolor, które zdecydujesz się wybrać dla swoich pilastrów, będziesz zaskoczony tym, że coś tak prostego zrobi tak dużą różnice w poprawie wyglądu domu na zewnątrz i wewnątrz.