Każdy zapewne wie, czym jest rusztowanie i do czego służy, nawet jeśli nie miał dotychczas zbyt wiele do czynienia z branżą budowlaną. Są to niezwykle ważne (i rzucające się w oczy) elementy wyposażenia placu budowy, pozwalające szybko i sprawnie przykładowo odmalować budynek.
W tym materiale chcielibyśmy pochylić się nad jednym konkretnym typem rusztowania, który naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę. Mowa tutaj o tak zwanym rusztowaniu modułowym. Co je wyróżnia i sprawia, że w wielu przypadkach to właśnie ten typ rusztowania będzie najlepszym rozwiązaniem? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!
Do czego służą rusztowania modułowe?
Rusztowania tego typu nazywa się modułowymi (bądź systemowymi) z racji na to, że stojaki łączą się z ryglami i stężeniami właśnie w tak zwanych modułach, czyli regularnych odstępach, które można dostosowywać do swoich potrzeb.
W praktyce oznacza to, że rusztowanie można w znacznym stopniu dostosować do warunków pracy i “obstawić” nim nawet budynki o nietypowych kształtach. Nowoczesne fabryki, biurowce, stadiony i inne tego typu przybytki, w tym nawet nieruchomości mieszkalne, są z roku na rok coraz bardziej kreatywne i firmy budowlane muszą się do tego dostosować.
Stosowanie takich rozwiązań, jak właśnie rusztowania systemowe, pozwala pracować bezpiecznie i wydajnie nawet w iście nietypowych warunkach. Rusztowania modułowe składają się z wielu elementów, takich jak chociażby podesty (które mogą mieć różną szerokość w zależności od potrzeb firmy) czy stojaki z rozetami. Zastosowanie metalowych elementów, zwykle pokrytych do tego ochronną powłoką (np. cynkową) charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne.
Czym wyróżnia się system rusztowań modułowych?
Firmy szukające uniwersalnego rusztowania zdecydowanie powinny zainteresować się właśnie opcją modułową. Powód jest prosty – system rusztowań modułowych to rozwiązanie, które sprawdzi się nawet przy najbardziej wymagających, trudnych i skomplikowanych projektach. Można wykorzystać je w wielu branżach, począwszy od energetyki, aż po budowę obiektów hutniczych.
Takie rusztowanie można ponadto bez problemu rozstawić do wieszania banerów reklamowych czy wykonywania elewacji budynków, w tym również, jak już wspomniano, budynków o nietypowych kształtach. Co ważne, elementy składowe rusztowań modułowych są prefabrykowane, a składanie ich w całość na placu budowy jest szybkie i nieskomplikowane. Dzięki temu będzie można zaczynać prace bez niepotrzebnych przestojów.