Czy oświetlenie LED jest dobrym rozwiązaniem?

Czy oświetlenie LED jest dobrym rozwiązaniem?

Różne warianty oświetlenie LED (led-labs.pl) są coraz częściej wykorzystywane, nawet przy codziennej aranżacji wnętrz w domach mieszkalnych. Można powiedzieć wręcz, iż stały się one swego rodzaju trendem czy też modą, gdyż rzeczywiście coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten rodzaj oświetlenia. Oczywiście, tak jak każde inne rozwiązanie, takie oświetlenie ma zarówno swoje wady, jak i zalety, jednakże i tak coraz chętniej jest wykorzystywane jako dodatek do głównego oświetlenia czy też nawet właśnie główne oświetlenie pomieszczeń. Czym jednak w ogóle jest taki rodzaj oświetlenia i czy warto w niego zainwestować?

Działanie oświetlenia LED

Tak właściwie można powiedzieć, iż żarówka LED jest diodą wykorzystującą zjawisko elektroluminescencji, a więc po prostu emitowanie światła. To zjawisko polega na zamianie prądu w światło w sposób bezpośredni, jednakże sama budowa takiej żarówki LED i jej proces działania są dosyć skomplikowane. Porównując diodę LED do zwykłej żarówki, różnią się one głównie szybkością uzyskiwania światła, gdyż jeśli chodzi o oświetlenie w formie LED, światło tworzone zostaje od razu, natomiast przy zwykłych żarówkach nagrzewają się one powoli i tym samym zwiększają swoją moc, co jest oczywiście dłuższym procesem niż w przypadku żarówki LED. Co więcej, mówiąc o różnicach, należy wspomnieć, iż kolejna różnica tkwi w wytwarzaniu przez żarówki różnych kolorów światła samoistnie i jest to zależne od składu chemicznego półprzewodnika.

Jakie są koszty?

W dzisiejszych czasach występuje dość błędne przekonanie o bardzo wysokich kosztach oświetlenia LED. Ma to związek z faktem, iż jeszcze kilka lat temu za pojedynczą żarówkę LED musielibyśmy zapłacić o wiele więcej niż dziś. Dziś można zakupić takowe nawet za kilka złotych, co jest raczej ceną porównywalną do cen zwykłych żarówek. Można więc stwierdzić, iż oświetlenie LED jest nawet energooszczędne. Roczne koszty zużycia takiego rodzaju oświetlenia wcale nie są takie wysokie, jakimi mogłyby się wydawać, a wręcz są niższe niż koszty oświetlenia zwykłego. Nawet porównując koszty zużycia światła zwykłego i światła LED, jeśli chodzi o jedną godzinę, ostatecznie porównanie cen wychodzi zdecydowanie na korzyść oświetlenia LEDowego.

Różne zastosowania oświetlenia LED

Niższe koszty oświetlenia LEDowego niż oświetlenia zwykłego sprawiają, iż coraz więcej producentów żarówek skłania się ku produkcji żarówek LED, w związku z czym możemy zaopatrzyć w nie swoje całe mieszkanie w różnych formach. Zwykle spotyka się takie oświetlenie jako oświetlenie podsufitowe, oświetlając pomieszczenie od góry. Sama lampa nie jest wtedy zbytnio widoczna, natomiast po włączeniu daje niezwykle przyjemny strumień światła, który oświetla pomieszczenie w sposób naturalny i delikatny.

Dodaj komentarz