Urządzamy małą łazienkę

Urządzamy małą łazienkę

W bardzo wielu polskich mieszkaniach do dyspozycji jest tylko jedna niewielka łazienka, która ma powierzchnię mniejszą niż 4 mkw. Na szczęście w obecnych czasach nawet tak małą łazienkę możemy praktycznie i ładnie urządzić, dzięki specjalnym rozwiązaniom dedykowanym do małych pomieszczeń.

Co powinno znaleźć się w praktycznej łazience?

W każdej łazience powinny znaleźć się trzy podstawowe sprzęty: wanna lub kabina prysznicowa, toaleta oraz umywalka wraz z lustrem. Gdy zostaje nam jeszcze odrobina miejsca możemy w małej łazience ustawić wąską pralkę albo pralkę ładowaną od góry. Jedną z najistotniejszych decyzji, jakie będziemy musieli podjąć jest wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. Przy tak małej łazience prawie zawsze wybór pada na prysznic. Gdy decydujemy się kupić gotową kabinę i brodzik to możemy postawić na model narożny kwadratowy albo zaokrąglony. Do bardzo małych łazienek można kupić wyjątkowo wąskie kabiny o bokach 70 cm albo 80 cm. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na brodzik podtynkowy, co jest niezwykle praktyczne i bardzo optycznie powiększa przestrzeń. Taki brodzik można zainstalować we wnęce, można go odgrodzić samą szybą albo przesuwnymi drzwiami. Są też osoby, które stawiają na sam brodzik i wtedy przestrzeń prysznicowa jest otwarta albo przedzielona zasłoną. W kabinie prysznicowej warto zainstalować także baterie podtynkowe, które prezentują się nowocześnie i estetycznie. Do małej łazienki najlepiej jest wybrać wąską, podwieszaną toaletę. Może ona też występować w wariancie narożnym. Jeśli chodzi o umywalkę to również wybieramy model niezbyt duży. Bardzo ładnie prezentują się umywalki nablatowe, które łączy się z podwieszaną szafką wyposażoną w szuflady. W każdej łazience powinny także znaleźć się meble. Bardzo dobrze sprawdzają się podwieszane szafki typu słupek, gdzie w środku może być umieszczony kosz na bieliznę. Warto mieć ponadto chociaż jedną płytką szafkę zamykaną, do przechowywania kosmetyków.

O czym jeszcze należy pamiętać przy remoncie małej łazienki?

Na samym wstępie należy podjąć decyzję odnośnie takich kwestii jak ogrzewanie podłogowe, umiejscowienie niewielkiego grzejnika drabinkowego i rozwiązanie kwestii drzwi oraz oświetlenia. Jeśli chodzi o drzwi łazienkowe to zwykle wstawia się tu wąskie drzwi, które muszą spełniać określone wymogi. Należy pamiętać o tym, że bezwzględnie mają się one otwierać na zewnątrz, bo może to później zakwestionować kominiarz w trakcie przeglądu. Jeśli chodzi o oświetlenie to w łazience dobrze sprawdza się oświetlenie punktowe wkomponowane w podwieszany sufit.

Dodaj komentarz