Bezpieczne budownictwo, czy takie istnieje?

Bezpieczne budownictwo, czy takie istnieje?

Wielu z nas nie jednokrotnie zmierzyło się z myślą o wybudowaniu własnego domu czy innego obiektu który służył by nam w codziennym funkcjonowaniu. Planowanie budowy to jeden aspekt który wymaga poświęcenia dużo czasu, jednak bardziej ciekawszym może okazać się pytanie czy budownictwo jest bezpieczne? Czy stawiając obiekt mamy pewność że nie skończy się to katastrofą? Oczywiście jeszcze kilkanaście lat temu bądź sięgając w dalszą przeszłość nie mogliśmy mieć takiej pewności pod kątem technicznym. Dzisiaj ta sytuacja jest nieco inna, ponieważ posiadamy wiele urządzeń ułatwiającym nam pracę oraz posiadamy rozległą wiedzę i nie małe doświadczenie w tej dziedzinie.

Dlaczego teraz budujemy bezpiecznie?

Teraz możemy z pewnością powiedzieć że poziom budownictwa wzrasta z każdym dziesięcioleciem. Moment w którym się znajdujemy jest odpowiedni aby zapewniać nam codziennie komfort i bezpieczeństwo, a za to wszystko odpowiada budownictwo inżynieryjne. Jest to specjalna dziedzina w której pracują wyłącznie wielce szkoleni oraz posiadający bogate doświadczenie pracownicy, oprócz tego sprzęt jaki jest zapewniany oferuje możliwości dotąd nie spotykane. Ale zatem dlaczego budujemy bezpiecznie? Przede wszystkim dlatego że jesteśmy w stanie określić warunki jakie panują w glebie bądź głęboko pod nią, możemy przewidywać ewentualne podtopienia piwnic w przypadku szybko podnoszących się wód ziemnych, możemy łatwo stwierdzić czy nie nastąpią osuwiska i czy grunt utrzyma ciężar obiektu. Jeszcze jakiś czas temu nie mogliśmy się pochwalić tego typu wiedzą, zatem ciężko było stwierdzić czy budujemy w dobrym miejscy i czy w ogóle ma to jakikolwiek sens spoglądając w przyszłość. Dlatego śmiało można powiedzieć że budownictwo rozwinęło się na bardzo wysoki poziom względem techniki oraz badań budowlanych.

Ważne badania budowlane

Przed rozpoczęciem każdej budowy zaleca się przeprowadzenie odpowiednich badań gruntu pod kątem jego rodzaju oraz nośności. Służy do tego geotechnika, czyli dziedzina która łączy ze sobą chemię i fizykę i to dzięki jej pomocy możemy przewidzieć ewentualne konsekwencje jakie mogą nas spotkać w przypadku budowy obiektu. W razie wątpliwości bądź chęci dowiedzenia się bardziej szczegółowych informacji przeprowadza się badania zaawansowane. Dokładniej rzecz ujmując podczas wykonywania odwiertu na głębokości kilku metrów co kilkadziesiąt centymetrów wycinane są próbki ziemi które następnie trafiają do laboratorium. Poddawane są głębszej analizie która sprowadza się do ujawnienia poszczególnych związków zawartych w glebie oraz innych istotnych szczegółów. Ciekawostką jest, iż nie tylko stosuje się takie działania podczas inwestycji państwowych podczas budowy mostów wiaduktów itp. Tylko również w przypadku inwestycji prywatnych, ponieważ coraz więcej osób chce mieć świadomość na jakim gruncie stawia swój dom bądź inny budynek gospodarczy i czy stan gruntu nie wpłynie negatywnie na jego kondygnacje. Ceny badania nie są bardzo kosztowne, co jedynie zachęca do ich przeprowadzenia.

Dodaj komentarz