Najczęściej wentylatory produkowane są z tworzyw sztucznych, zaś ich obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej, czyli blachy otynkowanej.
Podstawowe zasady montażu wentylatorów mówią, że powinny być one umieszczone jak najdalej od wlotu powietrza, czyli drzwi, okien czy też nawiewnika. Pozwoli to wentylatorowi tłoczenie na zewnątrz zassanego powietrza. Wentylator nie może być stosowany w pomieszczeniach, gdzie umieszczone jest urządzenie grzewcze z otwartą komorą spalania. A jeśli tak się stanie koniecznie należy zastosować nawiew powietrza, które zrównoważy powietrze odprowadzane. Jeśli zabraknie nawiewu w pomieszczeniu może być zbyt mało powietrza, bo z jednej strony tłoczone one będzie na zewnątrz, z drugiej z kolei zużywane do spalania.
Wentylator nie może być podłączony do przewodu spalinowego, a temperatura w pomieszczeniu nie może przekraczać 45 st.C. Kanały wentylatora prowadzone przez pomieszczenia nieogrzewane koniecznie należy zaizolować. To podstawowe zasady montaży wentylatorów, które warto przypomnieć.
W kuchni stosuje się okapy. Usuwają one nadmiar pary wodnej, która wytwarza się w czasie gotowania oraz zapachy kuchenne. Okap spełnia funkcję wentylatora, gdy odprowadza powietrze poza budynek osobnym kanałem wentylacyjnym.
Wtedy nosi on nazwę wyciągu. Powietrze pobrane z pomieszczenia trafia do filtra tłuszczowego i zostaje odprowadzone kanałem wentylacyjnym z budynku. Warto jednak pamiętać, że gdy silnik okapu pracuje na najwyższych obrotach ciśnienie w pomieszczeniu może ulec zachwianiu. Dlatego trzeba wówczas zapewnić dopływ świeżego powietrza w miejsce tego usuwanego. Zdarza się, że gdy okap pracuje naprawdę intensywnie dym może się nawet cofać z kominków otwartych oraz zasysać powietrze przez otwory wentylacyjne.
Wentylatory łazienkowe muszą charakteryzować się stopniem zabezpieczenia przed wodą wynoszącym 5. Należy go instalować w odległości 1,25 m od zasięgu, w którym osobą kąpiąca się mogłaby go dotknąć. Gdy zachowanie takiej odległości nie jest możliwe stosuje się montaż wentylatora niskonapięciowego (12 V) z transformatorem (który jednak musi znajdować się w przepisowej odległości 1,25 m). Dozwolone jest również zastosowanie w takiej sytuacji wentylatora kanałowego, który umieszcza się w kanale wentylacyjnym jak najdalej. Wentylator w łazience może być ścienno-sufitowy albo kanałowy.
Wyposażony w klapkę zwrotną wentylator tego typu uniemożliwia podmuch zwrotny powietrza. Dziś już często wyposaża się wentylatory łazienkowe w automatykę użytkową, dzięki której nie pracuje on non-stop. Automatyka ta pozwala na regulowane opóźnienia czasowe (wentylator połączony z oświetleniem), posiada regulowany czujnik wilgotności, może posiadać czujnik obecności w pomieszczeniu oraz automatyczne żaluzje. Ale oczywiście nadal z powodzeniem funkcjonują wentylatory wyłączane i włączane ręcznie.