Któż z nas nie marzy o kominku w mieszkaniu… To wydajne i tanie urządzenie grzewcze kojarzy się niesamowitym klimatem płonących polan, poczuciem bezpieczeństwa i ciepła, jest niezwykłym elementem wystroju wnętrza. Na rynku w ostatnich latach pojawił się duży wybór kominków gazowych i elektrycznych, jednakże to właśnie konwencjonalne kominki na drewno cieszą się największą popularnością. Jakim jednak drewnem najlepiej palić w kominku?
Decydując się na ogrzewanie kominkowe wybór odpowiedniego drewna jest niezwykle ważną sprawą, ma on bowiem wpływ na wydajność i oszczędność, bezpieczeństwo stosowania, jak również na oddziaływanie na środowisko.
Szczególnie ważna jest wydajność – co prawda to ile drewna wykorzystamy w sezonie grzewczym zależy w istotnym stopniu od wielkości ogrzewanego pomieszczenia oraz od temperatur panujących na zewnątrz. Jednakże dzięki wybraniu odpowiednich gatunków drewna o wysokiej kaloryczności, będziemy mogli do uzyskania pożądanej temperatury w domu zużyć go znacznie mniej. Im bowiem wyższa wartość opałowa, tym większa efektywność palenia.
Do najbardziej polecanych do palenia w kominku należą gatunki drzew liściastych o twardym drewnie, a najlepsze gatunki drewna kominkowego to grab, buk, dąb, jesion oraz brzoza. Można jednakże wykorzystywać do palenia w kominku także drewno iglaste – charakteryzuje się ono bowiem odpowiednią kalorycznością, choć trzeba wiedzieć, że ma ono swoje wady.
Gatunki drewna iglastego, na przykład sosna, świerk, jodła czy modrzew przede wszystkim charakteryzują się dużą zawartością żywicy, a ta pod działaniem wysokiej temperatury i ognia może strzelać z paleniska brudząc otoczenie i pozostawiać trudne do usunięcia plamy. Wadą drewna z drzew iglastych jest również wytwarzanie podczas spalania dużych ilości dymu i sadzy, która osadza się w kominie zanieczyszczając go i zmniejszając jego drożność. Poza tym drewno iglaste pali się stosunkowo szybko w porównaniu do drewna liściastego.
Nie mniej jednak drewno iglaste jest wydajnym i tanim materiałem opałowym i można nim palić w kominku, byleby tylko było suche. Z racji tego, że często strzela kawałkami żaru, bezpieczniej je jednak stosować w kominkach z szybą żaroodporną.