Wybieramy materiały do budowy domu

Domy można wykonać z rożnych materiałów wszystko zależy od tego jakie funkcje ma spełniać dom, oraz gdzie będzie się on znajdował. Domy drewniane pięknie komponują się na tle lasu lub działki na której jest ogromny ogród. Jest miejsce gdzie domy z drewna to podstawa jeśli chodzi o budownictwo, ponieważ większość terenu porastają liczne lasy, miejscem takim jest Finlandia. Co ważne drewno występujące na tym kontynencie jest lepszej jakości od tego polskiego, wpływ na to ma klimat panujący w Finlandii. Miejsce to jest dość zimne dlatego też rośliny rosną wolniej, wpływa to również na grubość oraz solidność drzewa.

Kiedy już drzewo ma odpowiednią wysokość wtedy ścina się je i następnie suszy. Po zakończeniu suszenia musi być naturalnie impregnowane, dzięki takiemu zabezpieczeniu budulec odporny jest na ogień czy wilgotność. Bale drewna są dość przyjemnym materiałem budulcowym, ponieważ stawianie z nich domu przypomina zabawę klockami lego. Z pośród bali mamy do wyboru dwa kształty, może być to kwadrat lub okrąg wszystko zależy od inwestora. Jeśli nic nas nie zadowoli fińskie firmy proponują wykonanie zamówienia specjalnego kształtu. Kiedy już formalności są dopięte wówczas w fabryce drewno zostaje pocięte na specjalne elementy i dobrze zabezpieczone po wykonaniu tej pracy całość jedzie na budowę.

Co istotne składanie takich bali może wykonać tylko specjalistyczna firma, ponieważ cały projekt jest zbiorem ogromnej ilości elementów. Z bali można wyciąć nie tylko ściany domu ale także sufity, taras czy okna. Wiele osób sądzi, że dom z belek nie jest energooszczędny, ponieważ ciepło z niego ucieka, jest to błąd ponieważ dom taki tj. jego ściany wewnętrzne mogą być docieplone, nie ma z tym żadnego problemu. Nie stosuje się zewnętrznego docieplania, ponieważ zniszczona byłaby naturalna piękność oraz innowacyjność budowy. W konstrukcjach tych zachwyca właśnie swym wyglądem gruba belka.

Oprócz ocieplenia również wszelkie instalacje poprowadzone są między drewnem i dokładnie schowane. Domy w stylu fińskim posiadają wiele zalet wśród nich warto jest wspomnieć o ciekawej konstrukcji, dodatkowo domy takie mogą być malowane na dowolny kolor. Dom z bali jest bardzo energooszczędny, ponieważ drewno wolno się nagrzewa, a co ważne nie oddaje ciepła. Kolejną ważną zaletą jest fakt, Że drewno absorbuje dźwięki czyli możemy cieszyć się ciszą i spokojem w mieszkanku. Drewno jest bardzo dobrym materiałem jeśli chodzi o budownictwo, ponieważ przy jego pomocy możemy stworzyć dowolne bryły, zdobienia i przy tym zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych.

Funkcjonalność domu

Wielu z nas przy wyborze projektu domu kieruje się względami estetycznymi. Tym czasem nie są to najważniejsze aspekty. Powinniśmy skupić się przede wszystkim na funkcjonalności naszego domu. Jeśli na parterze posiadamy otwarty salon z kuchnią i jadalnią musimy wszystkie pomieszczenia ze sobą powiązać. Jadalnia musi znajdować się jak najbliżej kuchni, aby proces serwisu był skrócony do minimum. Salon z kolei powinien być nieco oddalony tak, aby każdy wiedział, że znajduje się w innej przestrzeni, domu pomimo braku ścianek.

Dużą wygodą jest także ulokowanie łazienki na parterze, dzięki temu cześć sypialniana pozostaje odseparowana od gości i przypadkowych osób. Dom funkcjonalny to taki budynek, w którym znajdują się wszystkie potrzebne nam pomieszczenia, a ich rozlokowanie jest tak urządzone, aby nie przeszkadzać sobie w funkcjonowaniu. Dawniej projekty były troszkę nieprzemyślane, często jeden pokój był przechodnim do następnego, dziś nie ma miejsca na takie błędy. Na rynku jest bardzo duża różnorodność projektów, więc na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Dodaj komentarz