W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój branży budowlanej i różnych gałęzi przemysłu. Niezależnie od dziedziny gospodarki, rośnie zapotrzebowanie na usługi profesjonalnego spawania różnych elementów ze stali lub metalu, np. konstrukcji wykorzystywanych do budowy domów, hal produkcyjnych czy garaży. W związku z powyższym jednym z najbardziej pożądanych obecnie zawodów na rynku stał się zawód spawacza. Najogólniej mówiąc, jest to osoba zajmująca się spawaniem różnych elementów wykonanych ze stali, żeliwa czy metali, z wykorzystaniem elektrycznego źródła ciepła. Jej obowiązkiem nie jest tylko przeprowadzenie samego procesu spawania, ale również sprawdzenie jakości gotowego spawu, prowadzenie fachowej dokumentacji dotyczącej wykonanej pracy oraz konserwacja sprzętu wykorzystywanego do pracy.
Spawanie w Warszawie – kto może się tym zajmować?
Zapotrzebowanie na spawaczy jest największe oczywiście w Warszawie, ponieważ to tutaj działa najwięcej firm z branży budowlanej i przemysłowej. Przy wyborze firmy zajmującej się spawaniem wielkie znaczenie ma zakres świadczonych usług, kompleksowość oraz mobilność. Najlepszym rozwiązaniem będzie nie tylko zakład, który wykona szereg usług ale dodatkowo ich spawacz dojedzie do Ciebie na terenie Warszawy. W ten sposób masz wszystko w jednym miejscu i nie musisz martwić się o drobnostki.
Kto może profesjonalnie zajmować się spawaniem? Przedstawicielem tego zawodu może zostać każda osoba, która ukończyła szkołę zawodową albo średnią techniczną (np. budowlaną) o specjalizacji spawalniczej. Można również zostać spawaczem bez szkoły, kończąc specjalny kurs zawodowy, którego koszt wynosi niekiedy nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od metody. Wykwalifikowany spawacz powinien posiadać tzw. książeczkę spawacza i uprawnienia na przynajmniej jedną metodę – najczęściej jest to MIG/MAG (131 MAG, 135 MAG lub 136 MAG). Spawanie w Warszawie to przede wszystkim zajęcie dla kogoś, kto odznacza się dobrym stanem zdrowia oraz wystarczającą kondycją fizyczną (ostry wzrok, zręczne ręce, zdolność myślenia technicznego, dobre rozróżnianie barw i umiejętność koncentracji). Z całą pewnością zawodu tego nie powinni natomiast wykonywać alergicy, osoby z lękiem wysokości, astmatycy, osoby z padaczką czy zaburzeniami równowagi, a także mający problemy z dyscypliną i współpracą z innymi ludźmi.
Jak wygląda praca spawacza?
Spawanie w Warszawie odbywa się w halach produkcyjnych, fabrykach, warsztatach rzemieślniczych czy kanałach. To tam najczęściej swoje obowiązki wykonuje spawacz, pracując nie tylko wewnątrz budynków, ale również na powietrzu (np. usuwając różne awarie na torach). Jego głównym zadaniem jest oczywiście łączenie ze sobą elementów stalowych lub żeliwnych, ale poza tym musi wykonać szereg innych czynności. Po pierwsze, przed przystąpieniem do pracy powinien zapoznać się z daną konstrukcją i materiałem, z którego została wykonana. Musi również we właściwy sposób przygotować powierzchnię do spawania, a po zakończonej pracy napisać raport techniczny. Warto dodać, że spawacz jest zobligowany do wykonywania swoich obowiązków w stroju ochronnym – kombinezonie, rękawicach i specjalnych okularach chroniących oczy przed napromieniowaniem ultrafioletowym.