Statystyki z ostatnich lat jasno pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym na przedmieściach lub na wsi. Poniekąd jest to spowodowane stylem życia, jaki aktualnie prowadzą mieszkańcy dużych miast. Społeczeństwo się bogaci, spędza dużo czasu w pracy, dlatego przynajmniej po powrocie do domu oczekuje się możliwości relaksu i oderwania się od zatłoczonych ulic. Budowa domu to zazwyczaj jedna z największych inwestycji w życiu człowieka, dlatego należy dokładnie ją zaplanować i przygotować się na różnego rodzaju komplikacje.
Pierwszym elementem całego przedsięwzięcia jest znalezienie odpowiedniej działki, na której stanie nasz nowy dom. Zazwyczaj jest to dużo bardziej skomplikowane, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Na początku określmy nasz budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup działki, a dopiero później możemy zająć się jej lokalizacją. Warto wiedzieć, że nawet malutka parcela w „lepszej” lokalizacji może być nawet kilkukrotnie droższa od dużo większego terenu w innych miejscach. Działka, na której można swobodnie postawić niemal dowolny budynek i znaleźć jeszcze odrobinę miejsca na ogród, musi mieć co najmniej 900 – 1000m2 i kształtem być zbliżona do kwadratu. Bardzo ważnym kryterium dla osób dojeżdżających każdego dnia do pracy jest odległość domu od przystanków komunikacji miejskiej. Może to także odciążyć rodziców, ponieważ od pewnego momentu dzieci będą mogły już same dostać się do szkoły. Przed zakupem ziemi warto także zainteresować się dostępem do mediów, a mianowicie siecią gazową, wodociągową, elektryczną oraz kanalizacyjną.
Gdy etap zakupu działki już za nami, teraz należy zająć się domem, a dokładniej jego projektem. Możliwości mamy 2 i są one uzależnione od naszego budżetu oraz preferencji. Jeżeli chcemy nieco zaoszczędzić, powinniśmy wybrać jeden z gotowych projektów, które znajdziemy w katalogach konkretnych architektów lub w internecie. Ceny takich projektów zaczynają się od około 3000 złotych. Innym rozwiązaniem jest zamówienie projektu indywidualnego. Jest to kilkukrotnie większy wydatek, jednak mamy pewność, że nasz dom będzie na swój sposób wyjątkowy, a także możemy ingerować w jego wygląd. Pozwoli to nam na dostosowanie budynku do własnych potrzeb i według naszej wizji. Obierając tę drogę, należy mieć na uwadze, by zatrudnić doświadczonego specjalistę, który wykona dla nas naprawdę dobry projekt. Jeżeli nie mamy nikogo z polecenia, najlepszym sposobem będzie wpisanie w wyszukiwarce frazy typu „architekt Suwałki” i wybranie polecanej osoby.
Budowa domu wiąże się także ze sprawami urzędowymi. Już na etapie wyboru działki, powinniśmy zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego oraz decyzją o warunkach zabudowy. Z kolei przed rozpoczęciem prac budowlanych, jesteśmy zobowiązani do złożenia zgłoszenia budowy domu. Możemy także ubiegać się o pozwolenie na budowę, jednak ten proces trwa dłużej, niż wcześniej wspomniane zgłoszenie chęci budowy. Jeżeli upoważniony organ nie wniesie sprzeciwu dotyczącego rozpoczęcia prac budowlanych, po 21 od daty złożenia wniosku można wbić symboliczną pierwszą łopatę i zacząć budowę.