Złe warunki gruntowe – zagrożenie dla nieruchomości

Złe warunki gruntowe - zagrożenie dla nieruchomości

Co powinniśmy wiedzieć kupując działkę

Do posadowienia domu najlepsze są grunty jednorodne i przepuszczalne, np. piaski i żwiry. Budynek nierozważnie wzniesiony na gruntach organicznych (torfy), będzie osiadał i pękał. Kupując działkę warto jest dokładnie sprawdzić z jakim gruntem mamy do czynienia, aby nasz wymarzony dom za jakiś czas nie okazał się klęską.

Złe warunki gruntowe – zagrożenie dla nieruchomości

Dom posadowiony w miejscu, w którym kiedyś było oczko wodne, zasypane przez poprzedniego właściciela nieruchomości niezagęszczonym gruzem i ziemią również będzie zagrożony.

Niekorzystny, ze względu na możliwe zalewanie wykopów pod fundamenty, a później wkopanych w ziemię pomieszczeń, jest też wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego, gdy woda jest wysoko, lepiej zrezygnować z podpiwniczenia.

Budowa nieruchomości na gruncie nienośnym lub z wysokim poziomem wody nie jest niemożliwa. Wiąże się jednak z dużo większymi wydatkami. Grunt niestabilny można wymienić (najpierw trzeba go wybrać, a potem nawieźć np. piasku). Jest jednak pewien warunek – niezbyt gruba warstwa niestabilnego gruntu (do 3 m) i niski poziom wód. Zamiast tradycyjnych fundamentów, można zastosować płytę fundamentową lub (rzadziej stosowane) pale. Płyta zapewnia równomierne i rozłożone na dużą powierzchnię przekazywanie obciążenia z budynku na grunt – nie grozi nam zatem pękanie ścian.

Co prawda, płytę fundamentową trudniej zaprojektować, lecz dużo szybciej się ją wykonuje i jest mniejsza szansa, że robotnicy popełnią jakieś błędy, np. przy izolacjach. A jeśli budynek ma skomplikowany kształt i więcej ścian nośnych, to płyta wcale nie musi być droższa od tradycyjnych fundamentów i podłogi na gruncie.

Inne zagrożenia dla nieruchomości

Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki (woda może być już na głębokości 30 cm), niezbędne będą bardzo solidne izolacje przeciwwilgociowe, zaś kiedy mimo przeciwwskazań zdecydujemy się na podpiwniczenie potrzebne są izolacje przeciwwodne i ewentualnie drenaż opaskowy.

Jeżeli działka którą zamierzasz kupić posiada złe warunki gruntowe, a mimo wszystko nie chcesz z niej rezygnować, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Warto też wziąć pod uwagę, że robotnicy to tylko ludzie i mogą popełnić błąd, który na takim gruncie może spowodować wiele problemów w późniejszym czasie. Zastanów się dokładnie, czy nie lepiej byłoby zainwestować większą kwotę w działkę mniej problematyczną, zamiast wydawać te pieniądze na wszelkie zmiany. Na pewno znajdzie się inna równie piękna działka z lepszym gruntem, która zapewni ci spokój na lata. Wybór oczywiście należy do ciebie.

Dodaj komentarz