Zaburzenia odżywiania

Nikomu nie życzymy, aby musiał mierzyć się z tymi wyniszczającymi chorobami związanymi z zaburzeniami odżywiania organizmu. Kto z nas nie słyszał bowiem o anoreksji? Jest to właśnie schorzenie ściśle związane z tym tematem. Choroba ta jest naprawdę fatalna w skutkach. Osoby, które się z nią mierzą celowo niszczą swój organizm, poprzez doprowadzanie go do nienaturalnie niskiej wagi. Na to schorzenie chorują najczęściej kobiety, które chcą jak najdłużej mieć jak najchudszą sylwetkę. Często nie zdają sobie one sprawy, jak fatalne jest to w skutkach dla organizmu, który nie ma dostarczonych odpowiednich składników pokarmowych. Badania wykazały, że na anoreksję najczęściej zapada się pomiędzy czternastym, a osiemnastym rokiem życia.

Inną chorobą związaną z zaburzeniami odżywiania jest też oczywiście bulimia. W tym przypadku chory objada się ponad stan. Potem sam zmusza się do wymiotów, aby zwrócić spożyte posiłki. Robi to też inaczej, na przykład poprzez różne zabiegi, jak choćby lewatywę czy użycie innych dostępnych w aptece środków przeczyszczających. Lekarze twierdzą, że jednym z powodów zapadania na bulimię jest uszkodzony ośrodek sytości w mózgu.

O zaburzeniu odżywania mówimy też, jeśli ktoś ma ortoreksję. Jest to z kolei choroba, która polega na przesadnej obsesji na punkcie zdrowej żywności. Osoby z tym schorzeniem panicznie boją się spożywania pewnych produktów, które według nich są po prostu niezdrowe. Niestety ortoreksja też ma poważne skutki i może na przykład prowadzić do niedożywienia organizmu.