Dom – zbudować czy kupić?

Miejskie życie czy ucieczka przed hałasem i zgiełkiem miasta to pierwszy wybór, jakiego należy dokonać decydując się na własne cztery kąty. Godząc się z odległością od aglomeracji wybór pada na dom za miastem.

Budownictwo domów zorientowane jest na coraz większą liczbę chętnych klientów. Powodowane jest to wzrostem cen mieszkań, a także chęcią ucieczki na łono natury. Wybierając dom jako siedlisko dla swojej rodziny trzeba zdecydować, co jest bardziej korzystne: kupno czy budowa.

Szeroki wybór wiejskich zasobów mieszkaniowych

Pod miastem lub w jego obrębie powstają szeregi nowych domów jednorodzinnych. Budowa w takim miejscu wiąże się z zakupem działki i poświęceniem mnóstwa czasu na formalności oraz przeprowadzeniem całego procesu budowlanego. Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, tak samo jak ceny robocizny.

W tej sytuacji być może warto sięgnąć do tego, co już jest. W zasobach okolicznych wsi mogą znajdować się zabudowane posesje w atrakcyjnych miejscach nad wodą, czy pod lasem, które niekiedy świecą pustką i popadają w ruinę. Mając określone środki pieniężne wypada rozejrzeć się wśród ofert gmin. Za bezcen można kupić opustoszały dom z ogrodem. Wadą może okazać się daleka lokalizacja od miasta. Ten aspekt należy wziąć pod uwagę i nie kierować się tylko tym, że nakłady pieniężne na zakup, remont i wyposażenie będą niższe niż budowa domu.

Mądre budowanie domu

Nowoczesne budownictwo oferuje szereg rozwiązań, które można wprowadzić budując dom od podstaw. Wymogi środowiskowe, szeroko pojęta ekologia, a przede wszystkim energooszczędność sprawiły, że powstają fantastyczne projekty zwartych i prostych domków jednorodzinnych. Konstrukcje takich budynków i budowa z zastosowaniem materiałów o wysokich standardach dadzą w przyszłości szereg oszczędności. Samemu można wybrać odpowiednią działkę, zainwestować czas i pieniądze, skorzystać z propozycji architekta i zbudować swój dom marzeń.

Przyszły właściciel powinien wybrać między budową systemem zleconym, a systemem gospodarczym. Jeśli posiada umiejętności i doświadczenie budowlane może sam poprowadzić całą inwestycję, lecz jeśli jest laikiem powinien pomyśleć o zatrudnieniu odpowiednich osób. Wymagany będzie w tym przypadku główny wykonawca, firma, która zajmie się wszystkim od strony formalnej i budowlanej, a w swoich zasobach posiada architekta, inżyniera i ekipę budowlaną. Koszty w systemie zleconym są wyższe, ale pomagają zaoszczędzić inwestorowi sporo czasu, stresu, błędów, a w efekcie pieniędzy.

Droga do własnych czterech kątach nie jest łatwa. Zależy od potrzeb, funduszy, umiejętnego znalezienia odpowiednich doradców i ilości czasu, jaki można poświęcić przedsięwzięciu. Współczesne budownictwo obfitujące w tak różnorodne projekty stawia czasem człowieka przed bardzo trudnymi wyborami.

Mieszkanie w mieście niesie korzyści głównie bliskiej lokalizacji obiektów użytkowych, ale ceną tego jest życie w smogu i hałasie. Dom na wsi może być oazą oraz miejscem wytchnienia i ciszy, ale kosztem jest odległość od świata.

Dodaj komentarz