Fotowoltaika dla domu – najczęściej zadawane pytania

Fotowoltaika dla domu – najczęściej zadawane pytania

Osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w fotowoltaikę, najczęściej mają wiele pytań, które dotyczą działania i opłacalności instalacji. Warto więc już na etapie planowania rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć sobie na najczęściej zadawane pytania, które dotyczą instalacji fotowoltaicznych https://suncrew.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Cała instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów. Mowa tu oczywiście o panelach słonecznych, instalacji elektrycznej oraz inwerterze. W momencie, gdy pierwsze promienia słońca zaczynają padać na moduły fotowoltaiczne, cała instalacja rusza do pracy i wytwarza energię elektryczną, która zasila sprzęty w Twoim domu. Panele słoneczne generują prąd stały, który jest przesyłany do inwertera. Inwerter ma za zadanie przekształcić prąd stały na prąd zmienny, który niezbędny jest do zasilania urządzeń elektrycznych w Twoim domu.

Czy instalacja PV działa w zacienionych miejscach?

Cień jest jednym z największych wrogów instalacji PV. W momencie, gdy większość instalacji jest zacieniona przez dłuższy czas, instalacja może nie dostarczać wystarczająco dużo prądu, a jej wydajność zostaje zaburzona. Właśnie dlatego panele słoneczne powinny być montowane w miejscach dobrze oświetlonych, które sprzyjają działaniu instalacji.

Jaka jest żywotność instalacji PV?

Większość producentów oferuje gwarancje na swoje produkty, która wynosi 25 lat. Co więcej, także firmy, które zajmują się montażem instalacji PV, oferują gwarancję na swoje usługi. Możesz mieć więc pewność, że fotowoltaika Bydgoszcz jest rozwiązaniem długoletnim, które posłuży Ci przez kilkadziesiąt lat. Żywotność instalacji PV jest bardzo duża i nie da się ukryć, że taka inwestycja może przynieść także spore oszczędności.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest oczywiście tę o cenę takiej inwestycji. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda instalacja jest inna. Cena zależy od jej wielkości, mocy, a także komponentów, jakie zostały użyte do jej stworzenia. Istotne jest także zapotrzebowanie na prąd Twojego gospodarstwa domowego i to na tej podstawie dobiera się parametry instalacji. Warto przygotować się na wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to jednak koszt, który zwróci się o paru latach, a od tego momentu będziesz mógł się cieszyć praktycznie darmową energią elektryczną.

Dodaj komentarz