Okna drewniane czy PCV?

Okna drewniane czy PCV?

Elementem, który znajduje się w każdym domu są okna. To one sprawiają, że do wnętrza budynku dociera naturalne światło. To także one pozwalają nam obserwować to, co dzieje się na zewnątrz. Wybór okien jest obecnie bardzo szeroki. Producenci proponują dzisiaj zarówno okna drewniane, które znane są nam od wielu lat, jak i bardzo nowoczesne okna PCV.

Okna drewniane czy PCV to dylemat, przed którym staje wiele osób budujących dom. Spróbujemy wskazać cechy zarówno okien z drewna, jak i tych z PCV, co pomoże zainteresowanym podjąć decyzję.

Okna drewniane

Obecnie okna z drewna są naprawdę drogie. Dlatego postrzegane są jako przejaw prestiżu i dobrego poziomu materialnego. Naprawdę dobre okna drewniane to wydatek o kilkadziesiąt procent większy niż w przypadku okien z PCV. Stosowane dzisiaj rozwiązania technologiczne to gwarancja okien drewnianych o bardzo wysokich parametrach technicznych.

Oferowane okna drewniane różnią się rodzajem drewna, z którego je wykonano. Najtańsze są okna z drewna sosnowego, które nie kosztuje wiele, a jednocześnie jest łatwo dostępne dla producentów. Modele zaliczane do wyższej półki to te wykonane z:

  • modrzewia;
  • dębu;
  • świerku;
  • jodły.

Okna z drewna są znacznie cięższe niż te z PCV. Wynika to z tego, że ich konstrukcja jest lita. Warto jednak pamiętać, że jeśli drewno zostało poddane właściwej obróbce, to takie okna sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż te z PCV. Będą bardziej odporne na działanie wilgoci, a także wahania temperatur. Są idealne do przeszkleń wielogabarytowych, które są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Jeśli planujemy przeszklić całą ścianę, to okna drewniane są zdecydowanie lepsze. Z drewna można wykonać okna w nawet najdziwniejszych kształtach.

Okna PCV

Cieszą się zdecydowanie większą popularnością niż okna drewniane. Tym, co przekonuje do nich większość osób jest przede wszystkim cena. Za takie okna trzeba po prostu zapłacić znacznie mniej. Niestety, jeśli postawimy na te z niższej półki cenowej, musimy liczyć się z tym, że rama dość szybko zacznie żółknąć. W efekcie nie będzie wyglądała najlepiej. Za największą wadę okien z PCV uważa się ich dużą wrażliwość na zmiany temperatury. To właśnie z tego powodu nie można ich stosować wówczas, gdy chcemy mieć w domu duże przeszklenia. Trudno również z PCV wykonać okna o nietypowych kształtach. Jeśli więc marzy nam się oryginalne okno, PCV raczej odpada.

To, jakie okna wybierzemy – drewniane czy PCV – uzależnione jest od naszych indywidualnych preferencji i tego, na czym najbardziej nam zależy.

Dodaj komentarz