Wilgoć jest dużym zagrożeniem dla konstrukcji budowalnych i dla człowieka. Brak odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni może być przyczyną powstawania pleśni oraz grzyba. Te mikroorganizmy są szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia, jak i konstrukcji budowli. Z tego względu przy budowie dachu kluczową kwestią jest jego hydroizolacja. Na co zwrócić uwagę przy hydroizolacji dachów?
Do czego służy hydroizolacja dachu?
Jak możesz się domyślić, hydroizolacja dachu, polega na zabezpieczeniu ich przed wilgocią. Dzięki temu woda nie przedostaje się do wnętrza domu. Jeśli poszczególne elementy dachu nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, to w trakcie opadów woda może przez niego przenikać. Niekiedy efekty źle zabezpieczonego dachu są widoczne od razu. Czasem jednak zniszczenia postępują powoli, a to bardzo zdradliwe zjawisko. Po czasie występują problemy z grzybem i pleśnią, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Hydroizolacja dachu jest więc kluczowa przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.
Ponadto takie rozwiązanie ma wpływ na trwałość całej konstrukcji. Zadbany dach to suche ściany i o wiele więcej. Jeśli więc planujesz budowę domu, lub też renowację dachu to kluczową kwestią jest zadbanie o odpowiednią hydroizolację.
Jakie właściwości ma hydroizolacja?
Wybór odpowiedniego rodzaju hydroizolacji jest uzależniony od przeznaczenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Przede wszystkim musimy uwzględnić stopień obciążenia wodą w danym miejscu. Ponadto ważny jest sposób użytkowania danego obiektu oraz wynikające z niego obciążenie. Kolejną kwestią, której nie możemy pominąć przy wyborze hydroizolacji, jest tym zabezpieczenia budynku i jego kształt. Ostatnią rzeczą jest stan chronionej powierzchni oraz ewentualne inne czynniki, które mogą wpłynąć na izolację.
Warto przy tym wiedzieć, że materiału wykorzystywane do hydroizolacji różnią się od siebie właściwościami fizycznymi. Na przykład niektóre z nich mogą wykazywać mniejszą skuteczność w wyższej temperaturze, a inne w niższej na przykład będą łamliwe. Z tego względu przed zakupem hydroizolacji warto dokładnie sprawdzić parametry. Jeśli nie jesteś pewien swojego wyboru, to możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy.
Na tym etapie warto jeszcze wspomnieć, że możemy wyróżnić dwa główne typy hydroizolacji – przeciwwilgociową i przeciwwodną. Ta pierwsza służy do zabezpieczenia podziemnych elementów obiektu przed wodą niewywierającą ciśnienia. Z kolei przeciwwodna służy do ochrony przed wodami gruntowymi i deszczówką.