Nowoczesne formy ogrzewania cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. Przy budowaniu nowych domów i mieszkań lub modernizacji starych stawia się na innowacyjność i wydajność.
Z tego właśnie względu wiele osób decyduje się na założenie w domu lub mieszkaniu folii grzewczej na podczerwień. Zanim jednak podejmiemy decyzję odnośnie tego, czy taka forma ogrzewania będzie dla nas odpowiednia, z pewnością będziemy chcieli poznać jej cenę. W takim razie, ile kosztuje folia grzewcza?
Koszt folii grzewczej
Ciężko jest jednoznacznie określić, ile będzie kosztował zakup i montaż folii grzewczej, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych warunków zlecenia. Jednak, ogółem mówiąc, w typowym domu jednorodzinnym można spodziewać się ostatecznego kosztu na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli jednak chcemy mieć całkowitą pewność, to lepiej nie zgadywać, a poprosić zajmującą się sprzedażą i montażem tego typu folii firmę o wycenę.
Będzie miało oczywiście znaczenie, jak dużą powierzchnię chcemy ogrzać w ten sposób, a także, w jakim miejscu folia ma się znaleźć. Możemy bowiem umieścić ją pod panelami czy posadzką, ale też w ścianach czy nawet w podwieszanym suficie. Ta ostatnia opcja może wiązać się z nieco wyższym kosztem niż montaż podłogowy czy ścienny. Możliwości jest bardzo wiele, każdy więc powinien być w stanie znaleźć rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w jego nieruchomości.
Co ciekawe, ta metoda ogrzewania nie wymaga budowy kotłowni czy przyłączenia gazowego, co oznacza większe bezpieczeństwo jej użytkowania, ale też odczuwalnie mniejsze koszty.
Jak maksymalnie obniżyć koszt eksploatacji folii?
Znamy już koszt montażu, później jednak będziemy mieli także do czynienia z kosztem eksploatacji. Omawiana w tym artykule folia na podczerwień jest zasilana energią elektryczną, więc to m.in. od cen prądu, ale też ustawionej przez nas temperatury, będzie zależało, jaki będzie koszt użytkowania folii.
Warto wiedzieć, że rzeczony koszt w wielu przypadkach można znacznie obniżyć – niekiedy nawet do zera, co oznaczało będzie cieszenie się darmowym ogrzewaniem. W jaki sposób jest to możliwe? Wystarczy założyć panele fotowoltaiczne na dachu nieruchomości lub w innym wysoko położonym punkcie, aby następnie móc korzystać z wygenerowanej z energii słonecznej – energii elektrycznej.
Możemy ją przeznaczyć właśnie na ogrzewanie nieruchomości za pomocą zasilanej energią elektryczną folii grzewczej, ale też do wszystkich innych zastosowań, do których dotychczas używaliśmy prądu zakupionego od firmy energetycznej.
Jeśli ktoś nie musi martwić się o swoje wydatki, które pojawiają się każdego dnia to myślę, że zainwestowanie w coś takiego jest okej 🙂 Wygoda przede wszystkim.