Jakie domy są najtańsze w budowie?

Własny dom to marzenie wielu osób. Niestety nie każdego stać na to, aby zbudować duży dom z nowoczesnych materiałów, który będzie nas kosztował fortunę. Na szczęście istnieje wiele tańszych propozycji, które warto mieć na uwadze. Jakie domy są najtańsze w budowie? O czym warto wiedzieć?

Tani projekt domu

Poszukując idealnego projektu domu, warto mieć na uwadze tanie propozycje. Co ciekawe, kształt naszego domu może mieć wpływ na wysokość kosztów. Trzeba wiedzieć, że najtańsze są czworoboczne domy. Ich konstrukcja odznacza się prostotą i zazwyczaj stawia na dach płaski lub dwuspadowy. Projekt parterowego domu z łatwością uzupełnimy o dodatkowe elementy. Logicznie rzecz biorąc, wielokondygnacyjne budowle będą nas kosztować więcej. Do tego dochodzą także koszty związane z wykończeniem wnętrza. Jak widać, najciekawszym rozwiązaniem są projekty proste i czworoboczne. 

Domy szkieletowe

Jedną z najtańszych opcji jest dom szkieletowy. W tym wypadku wypełnieniem mogą być bloczki gliny, płyty drewnopodobne, czy też karton-gips. W efekcie zaoszczędzimy znaczną ilość pieniędzy. Ponadto, domy szkieletowe stawiane są najszybciej, dlatego oszczędzamy na robociźnie. Budowa może się odbywać bez względu na porę roku, w przeciwieństwie do innych wymagających konstrukcji. To sprawia, że warto szukać projektu domu piętrowego lub parterowego, wykonywanego w takiej technologii. 

Mały dom

Budowa domu to kosztowne przedsięwzięcie. Jeśli nie stać nas na duży dom, można zastanowić się nad zbudowaniem małego domku. Formalności w tym wypadku jest mniej, co oszczędza nasz czas. Istotne jest to, że gotowy, drewniany domek o powierzchni 35m2 może nas kosztować ok. 50-60 tys. złotych. Z kolei większe budynki kosztują więcej. Przykładowo dom 70m2 będzie nas kosztował ok. 200-220 tys. złotych. Taki metraż jest porównywalny z mieszkaniem, przy czym cechuje się większą praktycznością. zazwyczaj do dyspozycji mamy także mały ogródek, pozwalający na relaks z rodziną. Przed budową domu musimy mieć na uwadze to, że cały czas drożeją materiały budowlane. 

Wymarzony dom

Jak widać, jednym z najtańszych domów jest budynek szkieletowy o łatwej konstrukcji. W takim miejscu stworzymy własne cztery kąty, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Nie trzeba od razu wybierać najdroższych propozycji i materiałów, gdyż często nas na to nie stać. Alternatywą jest zbudowanie małego domku, który będzie miał metraż do 70m2. Oczywiście wiele zależy od naszych możliwości finansowych, oczekiwań, liczby domowników itp. 

Najtańsze w budowie domy z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nikogo to nie dziwi, gdyż oszczędności w dzisiejszych czasach są bardzo ważne. 

 

 

Dodaj komentarz