Nieruchomości online, czyli jak znaleźć dobrą nieruchomość przez internet?

Nieruchomości online, czyli jak znaleźć dobrą nieruchomość przez internet?

Chcąc kupić mieszkanie czy dom, nie zawsze trzeba korzystać z usług pośredników. Nieruchomość można znaleźć samodzielnie i tak też przeprowadzić proces zakupu. Wygodne jest poszukiwanie lokalu przez internet, wówczas można zaoszczędzić na czasie. Jak więc trafić na dobrą nieruchomość online?

Nieruchomości online – gdzie ich szukać?

Poszukując wymarzonego lokum, najczęściej w pierwszej kolejności korzysta się z internetu. Nieruchomości znajdziesz w serwisach ogłoszeniowych, najczęściej kategorie są podzielone na mieszkania, domy, działki czy lokale użytkowe, by łatwiej wyszukać interesujące lokum. Stron internetowych z anonsami nie brakuje. Niektóre mają zasięg lokalny, inne ogólnopolski. Publikowane na nich ogłoszenia mogą być bezpośrednio od właścicieli nieruchomości lub od pośredników.

Nieruchomość przez internet – jak szukać?

Najpierw należy ustalić, jaka nieruchomość jest poszukiwana, by zawęzić wyniki wyszukiwania. Trzeba więc zdecydować się co do lokalizacji, powierzchni, liczby pokoi, ceny, typu budynku, ewentualnego wyposażenia czy piętra. Przeglądając ogłoszenia, lepiej też brać pod uwagę te, które mają dodane zdjęcia. Niektóre anonse są wzbogacone nawet o filmik z domu czy mieszkania, by lepiej zwizualizować sobie stan nieruchomości. Kluczowy jest też sam opis. Powinien być on wyczerpujący, wskazywać, jakie warunki są w mieszkaniu lub w domu, jakie prace zostały wykonane, czy coś jest do remontu. W przypadku mieszkań ważną informacją są również koszty utrzymania lokalu, chodzi tu o czynsz do spółdzielni lub wspólnoty.

Znając adres nieruchomości, warto też sprawdzić go na mapie i zobaczyć, jaka jest to okolica, czy w pobliżu są sklepy, przychodnie, punkty usługowe, parki, jaka jest komunikacja z innymi dzielnicami itd.

Jeśli jest się zainteresowanym daną nieruchomością, można poprosić sprzedającego o numer księgi wieczystej. Dzięki temu będzie można sprawdzić przez internet, czy mieszkanie lub dom nie są obciążone długami, czy hipoteką, kto faktycznie jest tam zameldowany itp.

Mieszkanie lub dom online – na co uważać?

Poszukiwanie nieruchomości online musi w końcu przenieść się do świata rzeczywistego. Wówczas należy zwrócić uwagę na więcej rzeczy. Niektórzy decydują się na oglądanie nieruchomości z zaprzyjaźnionym budowlańcem, który potrafi ocenić rzeczywisty stan mieszkania czy domu, szczególnie jeśli pochodzą one z rynku wtórnego. Jeśli znajdą się jakieś uchybienia, o których nie było mowy w ogłoszeniu, wtedy można próbować negocjować cenę. Na żywo lepiej też ocenić okolicę, sprawdzić, jakie są niedaleko udogodnienia, zobaczyć, kto mieszka obok. Wizyta w nieruchomości daje też możliwość zapoznania się z dokumentami. Można więc przejrzeć osobiście kopię księgi wieczystej, ewentualne opłaty ponoszone na rzecz spółdzielni czy wspólnoty, niektórzy dopytują też o rachunki za prąd czy gaz. Warto też dopytać, czy do mieszkania przynależy piwnica, komórka lokatorska, parking itp. i sprawdzić, jak te miejsca wyglądają.

1 Comment

Dodaj komentarz