Jaką fotowoltaikę dla domu wybrać?

Jaką fotowoltaikę dla domu wybrać?

Zdecydowałeś się na instalację fotowoltaiki dla swojego domu? Brawo! Zapewne twoje rachunki za prąd ulegną zmianie – na plus! A może nadal zastanawiasz się, jaki rodzaj instalacji wybrać? Szukając odpowiedniego dla siebie systemu na pewno spotkałeś się z nazwami „off-grid” i „on-grid”. Podpowiemy ci, czym różnią się od siebie i na który warto się zdecydować.

Fotowoltaika dla domu typu „off-grid” jest samodzielnie działającą instalacją, która nie jest podłączona do sieci publicznej. Oznacza to, że staniesz się niezależny – nawet jeżeli w okolicy zdarzy się awaria sieci, Ty będziesz mógł bez problemu korzystać z zasobów energii. Musisz jednak wiedzieć, że ten rodzaj fotowoltaiki dla domu zwykle nie generuje zbyt dużej mocy. Może się okazać, że jest jej zbyt mało na potrzeby twojego domu. Mimo wszystko twoje rachunki i tak powinny być sporo niższe! Instalacja „off-grid” jest za to świetnym rozwiązaniem, kiedy chcesz doprowadzić prąd do obiektu oddalonego od innych jego źródeł. Jeśli posiadasz domek letniskowy i często wyjeżdżasz na działkę na pewno taka instalacja sprawdzi się w 100%. Trzeba jednak zaznaczyć, że fotowoltaika off-grid jest kosztowna, ze względu na konieczność zainstalowania akumulatorów energii. Wyprodukowana energia nie zostanie zużyta od razu, dlatego potrzebne jest miejsce, w którym będziesz ją magazynować. Ponadto akumulatory ulegają zużyciu – zwykle po około 10 tysiącach cyklów ładowania, czyli od 5 do 8 lat.

Z kolei wybierając fotowoltaikę dla domu typu „on-grid” zostajesz jednocześnie podłączony do sieci elektrycznej. W takim wypadku jednocześnie możesz korzystać z wyprodukowanej energii, a jej nadwyżki sprzedawać. Stajesz się zatem prosumentem i potrzebujesz dodatkowego licznika, który będzie kontrolował ilość przesłanego do sieci prądu. Skoro nadwyżkę energii odsyłasz nie potrzebujesz magazynu, czyli akumulatora jak w przypadku instalacji „off-grid”. To wpływa na dużo niższy koszt montażu systemu. Fotowoltaika dla domu „on-grip” sprawia jednak, że jesteśmy uzależnieni od sieci publicznej. Nawet jeżeli posiadamy panele fotowoltaiczne, nasz system nie będzie działał, jeśli nastąpi awaria sieci. Jeśli taka sytuacja zdarza się w twojej okolicy sporadycznie, nie musisz się martwić. Jeśli jednak jest to dość częsty problem, odradzamy ten rodzaj instalacji – będzie ona zwyczajnie bezużyteczna. Po dogłębnej analizie, sam zdecyduj czego bardziej potrzebujesz.

1 Comment

  1. Fotowoltaika to przyszłość, warto dobrze przeanalizować oferty i dobrać taką instalacje która pozwoli w miarę szybko wyjść na swoje. Nadaje się nie tylko do domów jednorodzinnych, ale i biur czy hal przemysłowych.

Dodaj komentarz