Rury z jakiego materiału wybrać?

Planując wszelkiego rodzaju instalacje (na przykład wodociągowe bądź instalacje centralnego ogrzewania), zawsze stajemy przed różnorakimi dylematami. Jedną z ważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć, będzie wybór materiału, z którego stworzone będą rury, które wykorzystamy w instalacji. Opcji jest kilka: rury z tworzywa sztucznego, rury miedziane, a także rury stalowe. Które z nich są najlepszym wyborem? Na co warto zwracać uwagę poza rurami?

Rury z tworzywa sztucznego

Rury z tworzywa sztucznego to dość szerokie pojęcie, biorąc pod uwagę, że tworzyw sztucznych jest bardzo wiele i różnią się one parametrami. Można jednak powiedzieć, że tego typu rury są z reguły bardzo lekkie i giętkie, a przy tym żywotne.

Służą do wielu różnorodnych zastosowań, m.in. do centralnego ogrzewania, a także do instalacji wodociągowych. Co bardzo istotne, zastosowanie innowacyjnej technologii w rurach wysokiej jakości umożliwia znaczne ograniczenie strat ciepła.

Rury stalowe

Rury stalowe są, jak łatwo się domyślić, bardzo wytrzymałe – w każdym razie na uszkodzenia mechaniczne. Są jednak również bardzo ciężkie i mało elastyczne, a więc ich montaż i transport mogą sprawiać pewne problemy.

Tego typu rury bardzo powszechnie stosowano jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale obecnie, z uwagi na obecność lepszych alternatyw, znacznie tracą na popularności. Wciąż stosowane są przede wszystkim w bardzo dużych, złożonych inwestycjach, na przykład w instytucjach publicznych, natomiast nie na przykład w domach jednorodzinnych.

Rury miedziane

Rury miedziane są chwalone za swoją wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (aczkolwiek należy pamiętać, że w przypadku bardzo miękkiej wody są one podatne na korozję) i dużą uniwersalność. Trzeba jednak wskazać, że są one stosunkowo drogie, a do tego nie można ich bezpośrednio łączyć z innymi rurami metalowymi, jeśli nie chcemy narazić się na korozję. Da się ten problem obejść, stosując na przykład taśmę teflonową, ale jest to pewne utrudnienie.

Warto zwracać uwagę również na akcesoria

Rury są oczywiście bardzo istotną częścią każdej instalacji, natomiast warto zwracać uwagę także na elementy mniejsze i niekiedy zapominane, a mianowicie akcesoria do rur pex. Są one niezwykle przydatne, czy do tego, aby ustabilizować całą instalację, uszczelnić ją czy łatwo zaplanować i skierować w koniecznym kierunku. Rodzaj, rozmiar i ilość akcesoriów muszą być precyzyjnie dobrane, tak, aby później czegoś nam nie zabrakło bądź coś nie okazało się nieprawidłowe.

Kluczowa jest także jakość. Akcesoria są akcesoriom nierówne i nie warto na nich skrajnie oszczędzać, ponieważ później może się to na nas zemścić, jeśli na przykład instalacja zacznie przeciekać. W przypadku, kiedy nie będziemy pewni, na które produkty się zdecydować, zawsze możemy poprosić przedstawiciela producenta o wsparcie.

Rury z jakiego materiału wybrać – podsumowanie

To, jakie rury będą najlepsze, zależy po części od naszych indywidualnych okoliczności. Nie da się jednak ukryć, że nie bez powodu rośnie popularność rur z tworzywa sztucznego. Nie tylko są one lekkie i elastyczne, ale też zaskakująco żywotne, a do tego jeszcze ciche i łatwe w montażu.

Zdecydowanie warto więc się nimi zainteresować. Musimy przy tym pamiętać, aby nie poprzestawać tylko na dobrych rurach o świetnych parametrach. Również bardzo istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów wysokiej jakości, a także zadbanie o prawidłowy, fachowy montaż.

Dodaj komentarz