Wykończenie mieszkań w kolorze niebieskim? Zobacz, jak go zastosować!

Wykończenie mieszkań w kolorze niebieskim? Zobacz, jak go zastosować!

Tendencja stosowania koloru niebieskiego we wnętrzach staje się coraz bardziej popularna i uznawana jest za trend 2022 roku. Już kilka lat temu zdobył swoich zwolenników i nieustannie poszerza swoją grupę odbiorców. Odcienie tej barwy wprawiają nas w różne odczucia, jednak najczęściej jest to uczucie spokoju. Kojarzy się on również ze świeżością i czystością, co tłumaczy dlaczego tak chętnie po niego sięgamy. Niebieski bardzo często przywodzi nam na myśl błękit nieba czy też głębie morza. Wpływa na naszą wyobraźnię i pozwala nam przenieść się w sferę marzeń. Jeżeli natomiast rzeczywiście chcemy osiągnąć taki efekt, musimy umiejętnie go zastosować. Nieodpowiednie wykorzystanie koloru niebieskiego może mieć zupełnie odwrotny skutek do tego, który sobie założyliśmy. Jeszcze kilka lat temu odnajdywał on swoje zastosowanie głównie w urządzaniu łazienek czy kuchni, natomiast aktualnie nie brakuje go również w innych pomieszczeniach. Bez wahania możemy stosować go w salonie czy sypialni. Jak powinno wyglądać takie wykończenie mieszkań?

Jak go wykorzystać?

Stawiając sobie pytanie do jakich pomieszczeń można wykorzystać kolor niebieski jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że do łazienki lub kuchni. Aktualnie, bez problemu możemy wykorzystać go tak naprawdę wszędzie. Jednak to, na co należy zwrócić szczególną uwagę to odcień oraz powierzchnia jaką będzie zajmować. Zasada co za dużo, to niezdrowo ma zastosowanie również w tym przypadku. Chcąc wprowadzić niebieskie nuty do swojego salonu możemy postawić na różne formy. Po pierwsze, może on zagościć na meblach. Rewelacyjnie będzie prezentować się na sofach czy pufach, dodając wnętrzom indywidualnego charakteru. W zależności od wielkości pomieszczenia możesz zdecydować się na jedną ścianę w kobaltowym odcieniu. Jeśli marzysz o wprowadzeniu niebieskich akcentów do sypialni, warto zastanowić się nad zagłówkiem czy pościelą właśnie w tej barwie. Natomiast możesz porwać się na pomalowanie całej ściany, do której przylegać będzie łóżko.

Jakie odcienie wybrać?

Wykończenie mieszkań to o wiele więcej niż skorzystanie z podstawowej palety barw. Oprócz kolorów, które są nam dobrze znane, mamy jeszcze ich liczne odcienie. Każdy z nich będzie wprowadzał nieco inny klimat i charakter. W zależności od wielkości pomieszczenia możemy optycznie go powiększyć. Natomiast działa to również w drugą stronę. Stosując zbyt ciemne odcienie uzyskamy odwrotny efekt, który może sprawić, że będziemy nieco przytłoczeni spędzając tam czas. Jakie najpopularniejsze odcienie możemy wyróżnić? Po pierwsze, błękitny, który od lat zajmuje topowe miejsca w rankingach. Po drugie, lazurowy, który sprawi, że poczujemy się niczym na plaży z widokiem na rozległy ocean. Kolejnym jest turkusowy, który łączy w sobie odrobinę niebieskiego i zielonego. Jeśli mamy nieco więcej odwagi możemy postawić na petrol, który należy do ciemniejszych odcieni, więc trzeba tu szczególnie uważać. Następnym z tej grupy jest kobaltowy, który skrada serca coraz większej części społeczeństwa. Pamiętaj, że jeśli brak Ci umiejętności w odpowiednim zastosowaniu koloru niebieskiego warto zdać się na architekta wnętrz.

Dodaj komentarz