Metody stosowania gazu płynnego

Metody stosowania gazu płynnego

Zastosowanie gazu płynnego jest podobne do gazu miejskiego i gazu ziemnego. Różni się jedynie zakresem zastosowania uwarunkowanego możliwościami transportu. Dzięki pojemnikom i butlom na gaz, znajduje on szerokie możliwości zwłaszcza dla potrzeb turystycznych i rekreacyjnych. Możemy wyróżnić trzy sektory, które różnią się od siebie ilością magazynowanego gazu. Są to zbiorniki, butle i autogaz. Nikomu nie trzeba mówić, że popularność każdego sektora w naszym kraju jest duża. Przerabianie samochodów na gaz stało się powszechnym działaniem. Zastosowanie kuchenek gazowych również nie maleje, zwłaszcza, gdy mowa o małych, przenośnych kuchniach turystycznych, które są zasilane gazem płynnym.

Czym jest gaz płynny?

Gaz płynny to szerokie pojęcie, obejmuje sobą takie gazy jak butan, propan czy też ich różne mieszanki. Sama nazwa „gaz płynny” związana jest z właściwościami gazów tego typu. Temperatura pokojowa sprawia, że zmieniają swój stan skupienia z gazowego na ciekły. Skraplanie gazu umożliwia magazynowanie go w dużych ilościach, wykorzystując do tego mniejsze pojemniki czy butle. Pozwala to na swobodny transport. Gaz płynny jest paliwem o dosyć wysokim stopniu bezpieczeństwa. Należy pamiętać oczywiście, aby obchodzić się z nim zgodnie z zaleceniami a montaż instalacji gazowych powinien być wykonywany przez wykwalifikowanych specjalistów. Czysty gaz sam w sobie jest nie trujący oraz bezwonny. Uzyskiwany jest w sposób sztuczny, zazwyczaj jest pochodną ropy naftowej a następnie sprzedawany przez hurtownie paliw.

Gaz płynny w rolnictwie i w gospodarstwach domowych

Gaz płynny w warunkach domowych wykorzystywany jest najczęściej do gotowania oraz ogrzewania wody i pomieszczeń. Gaz może służyć również w celach chłodniczych oraz oświetlać pomieszczenia domowe. Gaz płynny ciekawe zastosowanie znajduje również w rolnictwie. Używany jest on bowiem do ogrzewania wylęgarni oraz tuczarni drobiu metodą promiennikową. Stosowany jest również w zlewniach mleka, w których podgrzewa wodę służącą do mycia przyborów do dojenia oraz konwi. Innym sektorem rolnictwa, gdzie gaz doskonale spełnia swoją rolę są magazyny zbożowe, suszarnie i cieplarnie. Jest tam wykorzystywany do suszenia ziarna. Gaz znajduje zastosowanie również w ogrodnictwie. Dostarcza roślinom dwutlenek węgla oraz służy do ogrzewania cieplarni. Wpływa to pozytywnie na wysokość plonów.

Zastosowanie gazu płynnego w transporcie oraz przemyśle

Gaz płynny w przemyśle jest wykorzystywany głównie do ogrzania warsztatów, obiektów produkcyjnych i innych pomieszczeń. Propan i butan znalazły szczególne zastosowanie w procesach przemysłowych takich jak lutowanie, spawanie, hartowanie czy wygrzewanie. Są również paliwem zasilającym urządzenia takie jak piece cukiernicze, przemysłowe, urządzenia pralnicze czy wędzarnie. Gaz płynny jest również doskonale znany w transporcie. Stanowi on świetną alternatywę dla paliwa tradycyjnego i wykorzystywany jest jako paliwo napędowe do samochodów ciężarowych, osobowych, autobusów i wielu innych rodzajów pojazdów. Zastosowanie gazu w przemyśle i transporcie jest naprawdę szerokie.

Dodaj komentarz