Jakich kolorów użyć do ścian na poddaszu?

Poddasze ma swój niepowtarzalny urok. Jednak kiedy nieumiejętnie urządzimy pomieszczenia na ostatnim piętrze możemy nieco zepsuć ten przytulny charakter. Zbyt ciemna farba lub niewłaściwy dobór kolorów mogą sprawić, że poddasze nie będzie prezentować się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Do jakich zasad należy się więc stosować podczas malowania?

Jak wybrać odpowiedni kolor i farbę?

Na poddaszu najlepiej sprawdza się minimalistyczny lub skandynawski styl. Najlepiej zdecydować się na jasne kolory, ponieważ wnętrza na poddaszu najczęściej wymagają optycznego powiększenia. Skosy, które tam są mogą sprawić, że przy ciemnym kolorze pomieszczenia staną się jeszcze mniejsze. Wybór rodzaju farby jest kwestią indywidualną, choć na poddaszu świetnie sprawdzi się farba lateksowa. Jest ona odporna na zabrudzenia i wilgoć, która w przypadku pomieszczeń na poddaszu może się czasem pojawiać.

Jak zestawiać ze sobą kolory?

Aby poddasze nie wyglądało na mniejsze, należy umiejętnie łączyć ze sobą barwy ścian. To, że wnętrze powinno być jasne, nie oznacza, że nie możemy stosować w nim ciemniejszych barw. Dobrym pomysłem jest zaakcentowanie jednej lub więcej pionowych ścian ciemniejszym odcieniem lub zupełnie inną, wyrazistą farbą lateksową. Skosy natomiast najlepiej malować jasnymi barwami. Jeżeli decydujemy się na takie połączenie skośne ściany możemy pomalować na biały lub kremowy kolor. Dzięki temu uzyskamy świetny efekt.

Efekty dekoracyjne

Malując poddasze nie powinniśmy zapominać o tym, że ściany są nie tylko tłem, ale mogą również grać główną rolę w pomieszczeniu. Bardzo ciekawy efekt uzyskamy np. przez lakierowanie lateksowej farby. Polega ono na tym, że na pomalowaną ścianę nakładamy warstwę lakieru, którą również malujemy farbą. Dzięki temu uzyskamy efekt „pękniętych” ścian, a właściwie farby. Kolor pod lakierem powinien mieć inny odcień niż ten tworzący warstwę wierzchnią. Najlepiej, by pod spodem farba lateksowa była nawet kilka odcieni jaśniejsza, dzięki temu pęknięcia będą dobrze widoczne. Oczywiście „pękający” lakier to nie jedyny rodzaj tego produktu. Możemy też pomalować poddasze lakierem półmatowym z drobinkami, który sprawi, że ściana będzie pięknie błyszczeć.

Dobrze wykorzystaj ścianę

Poddasze nie może być „zagracone”. Jeśli zastawimy je zbyt dużą ilości mebli pomniejszymy wnętrze optycznie, a na dodatek zabierzemy sobie sporo miejsca, którego na poddaszu i tak jest niewiele. Podczas malowania ścian warto pamiętać o tym, że możemy je praktycznie wykorzystać. Zamiast stawiać w pokoju  duże regały z książkami warto przywiesić półki, na których postawimy swoje zbiory. Ściany świetnie sprawdzają się również jako albumy na zdjęcia. Nie musimy rozstawiać ramek w każdym wolnym kącie, o wiele lepiej jest powiesić fotografie na ścianach. Możemy zrobić to w nietypowy sposób, np. malując szablony ramek farbą lub robiąc inne pomysłowe grafiki, na których zawisną nasze zdjęcia.

Poddasze to niezwykle urokliwa część domu. Jeśli prawidłowo o nie zadbamy możemy uzyskać naprawdę przytulne i piękne wnętrze, nie zabierając przy tym światła i przestronności.

Dodaj komentarz